6 spôsobov, ako zvýšiť svoju pracovnú produktivitu

dňa

Veľká časť pracovníkov cíti na pracovisku preťaženie   –  sú zavalení e-mailmi, zízajú do obrazovky alebo robia veci, ktoré o päť minút už nikto potrebovať nebude. Tým klesá ich spokojnosť s prácou a narastá prokrastinovanie a demotivácia.

Ak chcete v tom čase, čo na pracovisku musíte stráviť, urobiť viac a pritom sa nemusieť do roboty nútiť, tu je šesť nápadov, ako čas strávený za stolom premeniť na produktívny.

1. Určite si svoj osobný štýl produktivity

Všetci máme svojský štýl, ako doťahovať veci do konca. Spôsob, akým vnímate a spracovávate informácie – váš kognitívny štýl – je pre vás jedinečný a má vysoký  dopad na vašu produktivitu. To, že pracujete dlhšie, podľa výskumov nevedie automaticky v zvýšeniu výkonnosti – vedie to jedine k tomu, že ste čoraz unavenejší. Nájdite svoje osobné časové rozpätie, kedy ste najproduktívnejší, a pracujte hlavne v ňom.

2. Nepohrdnite tímom

Pokiaľ nie ste práve vlk-samotár ako Albert Einstein alebo Thomas Edison, tím je najlepšia štruktúra na dosahovanie produktivity. Talent možno dokáže vyhrať jednu hru, ale majstrovstvá sa vyhrávajú vďaka tímovému úsiliu. A keď už hovoríme o tímoch, tak výskumy MIT dokladajú, podiel žien v tíme prispieva k  produktivite, pretože ženy si dokážu lepšie domyslieť aj z menej hviezdnej komunikácie než  muži.

A rovnaký prínos k tímovej práci, teda nedominovanie jedného z členov tímu,  dokáže udržať motiváciu všetkých členov tímu na vysokej úrovni. Ak chcete mať vysokoproduktívny tím, potrebujete navyše schopnosť vedieť “čítať” ľudí a schopnosť nastoliť zdieľaný, nadradený význam tímového výsledku nad individuálnym vkladom. Takže ak pracujete sami a nemáte pocit, že naplno využívate svoj potenciál, skúste sa pridať k nejakému tímu.

3. Zazeleňte si pracovisko

Humoristka Erma Bombecková raz povedala: “Nikdy nechoďte k lekárovi, ktorému vykapali jeho rastliny.” To isté platí aj pre pracovisko.

Postarajte sa, aby vaše pracovisko nezostalo bez zelene – tak, aby ste ju mali v zornom uhle. Rastliny poskytujú fyzické i psychické benefity a pomáhajú zvýšiť vašu produktivity na pracovisku. Osviežujú vzduch, ktorý dýchate, a tým zvyšujú vašu pozornosť a vnímavosť. Uvoľňujú do vzduchu vlhkosť,  čím robia ovzdušie príjemnejším a predchádzajú bolestiam hlavy. Dokonca dokážu stlmiť rušivé zvuky z okolia  a znižujú stres.

Podľa toho, aký typ rastliny si zvolíte, starostlivosť zaberie tak pár minút denne – a slúži súčasne ako malé rozptýlenie od stresujúcej práce. Navyše zelená farba zapĺňa viac ľudského spektra než ostatné farby, a preto sa považuje za osviežujúcu a upokojujúcu.

No a pokiaľ  podniková politika neumožňuje zelené rastliny na pracovisku, tak sa postarajte aspoň o pracovné pomôcky a doplnky v zelenej farbe.

Aj keď je biznis stále o optimalizácii technológie, tradičné spôsoby komunikácie sú rovnako dôležité. Ak sa niekoho potrebujete  niečo spýtať a je v dosahu, prejdite sa do jeho kancelárie alebo zdvihnite telefón a zatelefonujte. Pri osobnej komunikácii sa niekedy vynoria dodatočné témy, ktoré vám môžu ušetriť robotu a rozšíriť zorný uhol. Navyše priamou komunikáciou predchádzate vzniku nedorozumení, pretože váš partner sa môže spýtať, ak mu niečo nie je jasné – miesto toho, aby ste na to došli v okamihu, kedy vám odovzdáva výsledok a vy zistíte, že si vašu žiadosť vysvetlil celkom inak, než ste ju vy zamýšľali.

5. Nevystavujte sa chladu

Na prvý pohľad to vyzerá možno smiešne, ale aj teplota v miestnosti sa prejavuje na pracovnej výkonnosti. Cirkadiánny rytmus ľudského tela sa popoludní spomaľuje a ľudia sa cítia trochu oťapení po obede. Výsledný efekt je, že im je trochu zimšie ako obvykle a ak máte teplotu nastavenú  príliš nízko, môže tým utrpieť výkonnosť.

Vo všeobecnosti sú ľudia produktívnejší pri vyšších teplotách. Istá štúdia dokladá,  že ak priemerná teplotaklesne pod 20 °C, robia pracovníci o 44% viac chýb a ich produktivita sa zníži na polovicu.

6. Nebojte sa sami seba uplácať

Pracovisko je plné nezáživných činností, ktoré však tak či onak treba urobiť načas. Keď máte pred sebou jednu takú, nikdy sa nerozhodnite venovať sa miesto toho radšej niečomu záživnejšiemu, ale sa “podplaťte” k tomu, aby ste ju dotiahli do konca. Predstavte si nejakú viditeľnú a hmotnú odmenu, ktorú si doprajete, keď danú vec dokončíte. Môže to byť čokoľvek od tabličky čokolády až po nové topánky. Dajte pozor len na to, aby váš “uplatok” bol rozumný a účinný (teda vo vašich očiach želateľný).

Keď už vidíte “svetlo na konci tunela”,  dostanete extra príliv energie a endorfínov a budete oveľa motivovanejší dotiahnuť vec do konca. Preto je vhodné väčšiu nezáživnú činnosť si rozdeliť na niekoľko drobných a ľahko zvládnuteľných krokov a s nimi spojených “odmien”.

Podľa článku Dannyho Wonga 6 Ways to Actually Get Work Done in the Office.

 3,099 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.