7 typov osobnosti, ktorými sa chcete ako líder obklopiť

dňa

Úspešní lídri s vysokou  účinnosťou robia jedno – obklopujú  sa ľuďmi, ktorí  sú chytrejší ako oni sami. Ak tak neurobia, prestanú  sa sami rozvíjať a zlepšovať a rast a zlepšovanie sú základné charakteristiky vodcovstva.

Skutočne rozumní lídri sú dostatočne pokorní na to, aby vedeli, že nevedia všetko. Preto sa vo vysoko odborných veciach spoliehajú na expertov, ktorí danú oblasť  majú zvládnutú.  Nedávna harvardská štúdia dokladá, že lídri, ktorí sami seba tak  trochu podceňujú, mali  povesť oveľa  lepších lídrov než tí, čo  sa preceňovali.

Ak chcete optimalizovať svoju osobnú účinnosť, obklopte sa rovnako ľuďmi podobného razenia a názorov, ako aj vysoko nepodobnými ľuďmi. Len keď poznáte obe strany mince, viete robiť skutočne účinné rozhodnutia. A ak chcete pozdvihnúť svoj rozhľad a rásť ako  lídri, tu je sedem typov ľudí, ktorí vám rozšíria váš osobný uhol pohľadu:

1.  Presne opačný

Toto sú ľudia, ktorí idú doľava vtedy, keď všetci ostatní idú doprava. Spochybňujú a testujú súčasný stav, pretože sa neuspokojujú s tým, čo je “obvyklé” a “prípustné”. Stále sa snažia predefinovať, ako vyzerá “správne”   – a tým posúvajú hranice aj vášho vlastného myslenia.

2. Zvedavý

Zvedaví  ľudia nám veľmi často idú na nervy tým, ako sa na všetko večne vypytujú. Zvedavosť je však cesta k hlbšiemu porozumeniu a lepšiemu sebaspoznaniu. A keď vás ich večné otázky vytáčajú, tak najskôr preto, že sa pýtajú na veci, ktoré sami nemáte celkom premyslené, prípadne na veci, kde sa obávate, že by ste nemuseli mať pravdu. 🙂

3. Kritický

Nie je zábavné byť sústavne všetkým na očiach a posudzovaný. Je oveľa jednoduchšie pracovať s prispôsobivými, nenáročnými ľuďmi, ktorí nespochybňujú každú vašu hlášku… Lenže presne títo ľudia nemenia vaše myslenie a nerozširujú hranice vašej zóny komfortu! A teda aj keď kritika je nepríjemná, je to účinný spôsob, ako venovať viac pozornosti sebe a svojmu  pôsobeniu v svete a na svet.

4. Otvorený

Otvorený je len o stupienok znesiteľnejší ako kritik. Treba odvahu na to, aby ste otvorene vyjadrili svoj názor – a ak  sa otvorenosti vyhýbate, tak akú hodnotu potom máte ako  lídri? Možno nepočujete radi, že vám po cigarete cítiť z úst alebo že vaša  posledná prezentácia by uspala aj naspídovanú lasicu, ale práve tí  úprimne  otvorení kolegovia vám to aj tak povedia a poskytnú vám príležitosť niečo na sebe zlepšiť a podrásť.

5. Súťaživý

Trocha súťaže ešte nikomu neublížilo. V podstate je to základ podnikania. Pokiaľ vaša  konkurencia nevystavuje tlaku vaše stratégie, ciele, produkty alebo služby, s najvyššou  pravdepodobnosťou spadnete do sebauveličenia a prestanete byť prístupní  pre “svet tam vonku”. Keď sa obklopíte súťaživými ľuďmi, s najväčšou pravdepodobnosťou vás vybudia produkovať to najlepšie, čoho ste schopní.

6. Dôverník

Dôverníkom je niekto, koho obdivujete, kto  vám ukazuje, ako byť “správny” a robiť “správne”, a niekto, koho mienku si vysoko ceníte. Lídri potrebujú dôverníkov o to viac, pretože vedenie je dosť osamelý šport pre toho, kto vedie. Potrebujete mať niekoho, s kým  môžete rozoberať nápady a koho sa môžete spýtať, keď ste v úzkych. Dôverníci vytvárajú pre vás priestor na reflexiu a zmenu uhla pohľadu.

7. Spolupracujúci

Na škále introverzie a extroverzie sú extroverti skôr náchylná spolupracovať, pretože získavajú energiu z toho, že majú do činenia s inými ľuďmi. Ale to neznamená, že by introverti nerozprávali radi s inými – ibaže oni si dobíjajú baterky samotou, nie komunikáciou. Je jedno, kde presne na tejto škále ste, ale spoluprácou s inými môžete vždy niečo získať – nové informácie, nové prístupy, nové uhly pohľadu. Postarajte sa teda, aby ľudia s vami zdieľali svoje predstavy – koniec-koncov, spoločne sme chytrejší než každý jeden osve!

Podľa článku Jeffa Bossa Blend These 7 Personality Types When Building Your Executive Team https://www.entrepreneur.com/article/252789

 3,336 total views,  9 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.