Ako dosiahnuť, aby sa veci urobili

Niekedy sa každý z nás ocitne v závoze a nedokáže sa pohnúť ďalej. Akokoľvek sa snažíme, nedokážeme urobiť tie veci, ktoré urobiť treba.

Podnikateľka Susan Paytonová v článku pre Forbes Magazine dáva päť tipov, ako sa dostať späť na správnu koľaj a chytiť druhý dych:

1. Skúste to rozchodiť

Niekedy postačí len malá prestávka a zmena prostredia. Zdvihnite sa zo stoličky, ponaťahujte stuhnuté svalstvo, rozhýbte energiu, poprechádzajte sa po firme. Dajte si pohár vody alebo kávu. Choďte na záchod. Účelom je zmeniť na chvíľku svoj zavrznutý fokus a otvoriť si myseľ pre nové pohľady na problém, vnímať nové podnety, vyčistiť si hlavu a pozdvihnúť energiu.

Krátka prestávka však neznamená nasadnúť do auta a odviezť sa do najbližšieho fastfoodu 😉 !

2. Zapíšte si to do kalendára

Používajte tú plánovaciu metódu, ktorá vám vyhovuje najlepšie, ale len čo objavíte úlohu, ktorú treba dotiahnuť do konca, zapíšte si ju do kalendára. Ak máte nad stolom nejakú nástenku (ako napr. na kanban), zapíšte si ju tam. Ale pozor – fungovať to bude, len ak si kalendár alebo nástenku pozeráte dostatočne často a držíte sa toho, čo tam stojí!

3. Stanovujte si kratší termín dokončenia

Sú ľudia, ktorí začínajú veci robiť, až keď už horí termín. (Poznám z vlastnej praxe 😉 .) Ale aj bežný svedomitý človek prioritizuje a často sa stane, že ide najprv urobiť niečo iné, príjemné, než sa pustí do tých nepríjemných vecí… A ak potom dôjde k nečakaným komplikáciám, tak termín nestíha!

Ak sa vám toto niekedy stáva, dávajte si vnútorne oveľa kratší termín dokončenia, než je potrebné. To vám zaručí, že pri všetkom odsúvaní menej príjemných vecí “na neskôr” ešte stále zostane dostatočná časová rezerva na ich urobenie.

Len dajte pozor, aby ste si nestanovovali termíny, ktoré váš rozum vyhodnotí ako “nerealistické” – pretože potom sa prestane snažiť.

4. Stanovte si ciele

Stanovujte si každý deň cieľ, ktoré veci v ten deň chcete dokončiť. Ak na konci dňa nie je zoznam celý odpracovaný, tak buď si pridajte čas, alebo kriticky zvážte preplánovanie na ďalší deň.

Ak máte dlhý zoznam,  medzi náročné a nechutné úlohy vkladajte aj drobné a ľahké úlohy, pretože možnosť vyškrtnúť niečo zo zoznamu je obrovsky motivujúca.

Rovnako ako úlohy si naplánujte aj odmenu za ich urobenie. Toto je vec, ktorú ľudia často zanedbávajú – odškrtnú jednu úlohu a hneď sa hrnú na druhú bez toho, aby čo len na okamih pocítili radosť a zadosťučinenie z úspechu… Keď máte na zozname niečo skutočne nechutné, do čoho sa vám nechce, tak sa za urobenie tejto veci odmeňte – extra kávou, snackom alebo len päťminútovým surfovaním po internete. Čokoľvek, čo vo vašich očiach vyzerá ako odmena, pozdvihne vašu motiváciu pustiť sa do najbližšej úlohy.

A ak máte skutočne veľký a náročný cieľ, nepovažujte ho za jeden cieľ, ale za reťaz po sebe idúcich krokov. Už starí Číňania hovorili: “Cesta dlhá tisíc míľ začína prvým krokom.” Dôsledne rozbite cieľ na kroky a za každý z nich sa odmeňte – a svoje odmeny postupne gradujte, aby ste sa mali na čo tešiť!

5. Nezabúdajte odmeniť sa

Už som  to spomínala pri cieľoch: nezabudnite sa odmeniť za dokončenie úlohy. Niekedy stačí  ako odmena len nejaká jednoduchá vec, aby sme mohli vyškrtnúť ďalšiu povinnosť. Inokedy to potrebuje byť odmena, ktorá sa spája aj s uvoľnením fokusu – napríklad káva alebo klebietka v susednej kancelárii. A čím väčšie sebaprekonávanie, tým výraznejšia odmena. Počula som už o jednej podnikateľke, čo si takto do chladničky dala fľašku šampanského a napísala na ňu, za čo bude. Ale rovnako motivujúco môže pôsobiť aj čas strávený s rodinou, pretože ste sa zbavili  všetkých tých strašiakov, ktoré ste so sebou nosili v hlave domov, a viete si ho vychutnať.

Toľko rady Susan Paytonovej. Ja mám ešte jednu, ktorej účinnosť ma zaskočila:

6. “Nebolo by dobré, keby…”

Mne v poslednom čase pomáha ešte jedna metóda, ktorej sa hovorí “segment intending”, teda plánovanie si jednotlivých častí dňa. Jeho výhodou je, že oslovuje aj “neplánovacie” typy ako ja –  ľudí intuitívnych a zážitkových. Spočíva v tom, že si každý deň ráno na chvíľku sadnete a začnete “snívať” s otvorenými očami: Nebolo by dobre, keby som dnes urobil …? Alebo: “nebolo by dobré, keby mi po tej popoludňajšej prezentácii prišiel niekto poďakovať?” Aspoň u mňa to funguje na 95% – čo si takto zaumienim cez “nebolo by dobré…”, väčšinou v ten deň splním – už len preto, že som to z “nechutnej povinnosti” presunula do “fajn zážitok”.

Vyskúšajte a dajte mi vedieť, nakoľko to funguje aj vám.:-)

Helena Reháková

Helena Reháková je šéfredaktorka časopisu Manažér, poradkyňa pre osobný a organizačný rozvoj, asesorka pri výberoch a hodnoteniach pracovníkov/kandidátov a autorka viacerých kníh. Vedie projekt sebarozvoja Rok pre seba a v oblasti dosahovania cieľov projekty Krok vpred a Ako si zhmotniť sen.

 921 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.