Ako motivovať svoj tím?

V dnešných pretechnizovaných časoch pracovníci sedia viac pri počítači, než u svojho šéfa, a mnohí nikdy nedostanú pozitívnu spätnú väzbu. Ich lojalita voči firme je teda patrične nízka. Ak ste vedúci, musíte svojich ľudí inšpirovať, nadchnúť a motivovať, aby sa im skutočne chcelo podávať výkony.

A keďže produkty, technológie a trhy sa čoraz viac podobajú, skutočnú konkurenčnú výhodu podniku predstavujú nadaní, schopní, zodpovední, obetaví a kreatívni pracovníci. Títo pracovníci potrebujú atmosféru, ktorá podporuje, ale nediktuje istý spôsob správania. Ako na to?

  • Komunikácia je najvyššia priorita. Vytvorte komunikačné príležitosti, aby sa mohli pracovníci pýtať a zdieľať informácie. Nájdite si k ľuďom osobný prístup a komunikujte im svoje zámery a hodnoty.
  • Spoločne si vytvorte víziu, misiu a akčný plán pre váš tím. Čím viac sa zúčastňujú na tvorbe, tým viac sa budú zúčastňovať i na realizácii. Chcú sa smieť vyjadriť k rozhodnutiam, ktoré majú dopad na ich prácu a pozíciu, a keď ich necháte spolurozhodovať, dostávate know-how tých, ktorí problém najlepšie poznajú, lebo sú s ním v dennom kontakte!
  • Priebežne informujte tím o pokroku. Úprimne hovorte o dobrých i zlých veciach.
  • Ukážte, že si snahu pracovníkov skutočne ceníte. Buďte úprimní a špecifickí pri svojich spätných väzbách a nechváľte rutinné aktivity – inak vám pracovníci preochotne skĺznu do rutiny!
  • Zosúlaďte úlohu so zručnosťou, záujmom a kompetenciou pracovníka. Podľa Fredericka Herzberga „ak chcete, aby pracovník odviedol dobrú robotu, dajte mu dobrú prácu“. Pýtajte sa, čo pracovník má na práci najradšej, a prideľujte mu také úlohy.
  • Nechajte pracovníkov v rámci ich kompetencie samostatne rozhodovať.
  • Odmeňujte za vysoké výkony. Nemusia to byť vždy len peniaze – niekedy stačí pochvala pred nastúpeným kolektívom. Viac odmeňujte tých, ktorí idú na „samopohon“ – napríklad zaujímavejšími prácami a väčšou voľnosťou.

 1,124 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.