Ako požiadať o láskavosť?

Či už niekomu otvárame dvere alebo niekoho žiadame o otvorenie dverí k niekomu inému, v rôznych okamihoch života sme odkázaní na to, aby sme požiadali iných ľudí o láskavosť. Je to príznak našej doby – sám sa človek prebíja len ťažko.

Ak potrebujeme požiadať niekoho o láskavosť, mali by sme to urobiť cielene, aby sme z toho vyťažili čo najviac. Keď žiadame o pomoc, mali by sme dodržať tieto tri kroky:

  1. pripraviť si pôdu: “Chcem ťa požiadať o pomoc.”
  2. vysvetliť dôvod, prečo žiadame
  3. dať možnosť odmietnutia.

Pripraviť si pôdu

Vetička “potrebujem ťa požiadať o pomoc” je veľmi silný nástroj. Na jednej strane stavia toho druhého do pozície užitočného človeka. Na druhej strane sa väčšinou berie ako dvojstranný prísľub: ak mi ty pomôžeš teraz, pomôžem ja tebe nabudúce. Keď to formulujeme ako žiadosť, vie ten druhý, že sme si plne vedomí svojho záväzku a že ho nezneužívame na ničo, čo sa mu nikdy nevráti.

Navyše to tomu druhému dáva možnosť nastaviť sa na to, čo príde. Nezávisle od toho, či ho svojou žiadosťou zaskočíte alebo nie, keď dopredu poviete, že idete žiadať, pomáhate mu tým zaujať stanovisko.

Tu sú dve formulácie jedného a toho istého:

A: “Jozef, mohol by si ma dnes večer zastúpiť na rokovaní s klientom, lebo ja sa nedokážem uvoľniť?”

B: “Jozef, chcel by som ťa poprosiť o láskavosť… Vedel by si si to nejako zariadiť, aby si ma dnes večer zastúpil na rokovaní s klientom? Ja nebudem schopný sa v tom čase uvoľniť.”

Vo verzii A sa Jozef môže cítiť zaskočený a tak trošku aj manipulovaný, pretože hoci je to gramaticky otázka, znie to skôr ako príkaz.

Vo verzii B má Jozef čas na to, aby si usporiadal myšlienky. Navyše je z požiadania zrejmé, že jeho čas považujete za rovnako hodnotný ako ten váš a naznačuje sa, že ak bude potrebovať, láskavosť mu oplatíte.

Uveďte dôvod

Robert Cialdini v svojej knihe Influence ukazuje, že máme oveľa vyššiu šancu uspieť so žiadosťou o pomoc, pokiaľ poskytneme aj vysvetlenie, prečo túto pomoc potrebujeme. Ľudia reagujú kladne už na samotné slovíčko “pretože”, lebo signalizuje, že si ich vážite natoľko, že im chcete zdôvodňovať. Dokonca aj vtedy, ak je ten dôvod nezmyselný, prekáža im to menej, než keď sú žiadaní bez vysvetlenia.

Predstavte si, ako by vyzerala naša verzia A hore bez vysvetlenia dôvodu: “Jozef, môžeš ma zaskočiť na večernom rokovaní s klientom?” Je len malá šanca, že sa pri takomto požiadaní Jozef uzvolí len preto, že je taký “fajn chlapík”.

Napriek tomu, že ľudia radi pomôžu, aj keď dôvod nie je veľmi rozumný, dajte si pozor na to, aby pre nich vaše zdôvodnenie nebolo ponižujúce. Napríklad sa nepýtajte Jozefa, aby vás zastúpil u klienta týmto spôsobom: “Jozef, prosím ťa, nemohol by si ma zastúpiť večer na rokovaní s klientom, pretože ja mám v tom čase inú dôležitú schôdzku, ktorú si nesmiem nechať ujsť?”

Poskytnite možnosť odmietnuť

Ľudia sú v zásade fajn a radi pomáhajú, keď ich o to niekto požiada. Dávanie ich robí užitočnými a zvyšuje ich pocit sebahodnoty. Takže netreba zbytočne na nich tlačiť. Keď žiadate, chcete dosiahnuť dva ciele: chcete naplniť svoju potrebu, ale chcete to urobiť bez toho, aby ste si danú osobu odpudili. Chcete, aby vám pomohla rada. To dosiahnete vtedy, ak tej druhej osobe necháte možnosť odmietnuť bez straty tváre.

Takže len čo požiadate, nezabudnite okamžite dodať:

  • Rozumiem, ak to nejde, ale chcel som aspoň požiadať.
  • Ak ti to nevychádza, plne to chápem; všetci máme roboty vyše hlavy.
  • Bol by som veľmi rád, keby si ma mohol predstaviť XY, ale ak ti to z nejakého dôvodu prichodí nemiestne, je to v poriadku. Nechcem ti spôsobiť nepríjemnú situáciu.

A teraz strana dávania…

Nie vždy sa stane, že nám daná osoba pomôže. Dôvody môžu byť rôzne a my ich nemusíme ani len tušiť. Preto by sme si nemali viesť evidenciu “má dať – dal” a odmietnuť pomoc niekomu len preto, že naposledy nepomohol on nám.

Môžeme urobiť len jedno – požiadať o pomoc či láskavosť tým najvhodnejším spôsobom. A byť pripravení opätovať láskavosť, ak nám ju niekto urobil.

 1,797 total views,  2 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.