Ako pracovať s niekým, kto si večne myslí, že má pravdu?

Kolega, ktorý je večne presvedčený o tom, že je v práve a má pravdu, dokáže byť poriadna záťaž na nervy.

Téme sa venoval Ron Carucci v článku How to Work with Someone Who Thinks They’re Always Right a prichádza s niekoľkými radami, ako udržať vzťah s takýmto kolegom na profesionálnej a produktívnej úrovni:

Keď budete nabudúce zatiahnutí do debaty s takýmto kolegom, nesnažte sa s ním bojovať a presadiť si svoje. Nástojiť na svojom názore nezmení jeho prístup ani vnímanie! Miesto toho nechajte diskusiu utlmiť a skončiť, dajte si trochu času na vychladnutie hlavy i argumentov, a vráťte sa ku kolegovi so slovami: “Keď máme odlišné názory na vec, ty tak silno hájiš svoje stanovisko, že ja sa voči tebe neviem presadiť a cítim sa potlačený. Pomohlo by mi, keby som od teba dostal signál, že počúvaš aj môj názor – a to aj vtedy, ak s ním nesúhlasíš.”

Ak ste manažéri, mali by ste sa navyše zamyslieť nad tým, či podniková kultúra a kultúra komunikácie neprispievajú k problému, ktorý máte so svojím neoblomným kolegom.  Tieto problémy v pracovných vzťahoch vznikajú často v kultúrach, ktoré silno podporujú konkurenciu medzi zamestnancami, prípadne v autokraciách, kde je hriechom “nemať pravdu”.

Pokiaľ máte takéhoto človeka v tíme, ako manažér vyžadujte od svojich ľudí, aby na poradách a v diskusiách prejavovali svoj názor, ale aby súčasne s návrhom vyslovili aj jeho klady a zápory. To ľuďom neumožní tvrdošijne si trvať na svojom a nepripúšťať pravdu tých druhých.

 1,009 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.