Ako si rozumne robiť starosti?

Nedokážeme si pomôcť. Robiť si starosti patrí k základným ľudským správaniam. Stresuje nás všetko od hospodárskej stability a zdravia až po pohodu našich milovaných. Koniec-koncov, čo ak sa prihodí niečo strašné?! Samozrejme, strašné sa obvykle nedeje, ale to nám nijako nebráni, aby sme nevymýšľali, „čo ak”.

Pri prerábke firemnej stránky www.ibispartner.sk sme úplne zrušili Čitáreň, v ktorej okrem vybraných článkov z Manažéra bolo aj množstvo článkov, ktoré vyšli v našich niekdajších newsletteroch SuperTip a Prezentačné tipy. Keďže niektoré z nich obsahujú ešte aj dnes užitočné informácie a tipy, budeme ich každý piatok v tejto rubrike pravidelne zaraďovať do databázy starších článkov.

Dnešný článok je z blogu z 9. 9. 2013.

Sústavné stresovanie sa však podpisuje pod to, že svet vnímame ako oveľa strašidelnejší a nepriateľskejší – a menej ovládateľný. To znova stupňuje náš stres. Nakoniec sa dostávame do okamihu, kedy už pre samotné nutkavé stresovanie prestávame vnímať to dobré v živote, náš svet sa mení na sústavný boj a tak zakaždým siahame po agresívnych, bojových technikách – kričíme na ľudí, podozrievame, prehnane kontrolujeme, nedôverujeme, tlačíme na naše okolie, aby sa správalo podľa našej predstavy. Všetky tieto veci idú na úkor efektívnosti, pretože sa zapodievame už aj vecami, ktoré by miesto nás mohli riešiť napríklad naši podriadení.

Ak chcete svoju energiu používať rozumnejšie, vyskúšajte novú techniku: nabudúce, keď si zase začnete v duchu vykresľovať budúce hrôzy a problémy, spýtajte sa sami seba: „Dokážem ovplyvniť výsledok?”

Ak je odpoveďou aspoň čiastočné „áno”, tak zdvihnite telefón a začnite záležitosť s niekým rozoberať. Ľudia len málokedy vedia účinne vyriešiť veci, ktorých sa obávajú. Využite kolegu, ktorého názoru dôverujete, alebo niekoho z priateľov či rodiny a dôkladne rozpitvajte, nakoľko sú hrôzy skutočne hrozné a nakoľko sú opodstatnené. Ak si zvolíte rozumného poradcu, vaša neistota poklesne a vaše rozhodnutia budú omnoho rozumnejšie.

Ak je odpoveďou „nie”, tak potom skutočne len míňate energiu a čas na nepravdepodobný výsledok a urobíte oveľa lepšie, ak sa sústredíte na prítomnosť. Ak sa potrebujete popasovať s emocionalitou záležitosti, ponorte sa na 5 minút do seba a sústreďte sa len na svoje dýchanie. Všetky myšlienky, čo vám naskočia do hlavy, jednoducho odsuňte nabok s vnútornou poznámkou „aha, myšlienka”. A potom choďte robiť niečo, čo ovplyvniť môžete.

Alebo môžete použiť japonskú metódu „chlievikovania”: vašu starosť, ktorú aj tak teraz nedokážete ošetriť ani ovplyvniť, uzavrite do samostatného chlievika a odložte až do čias, kedy s ňou budete vedieť niečo urobiť. Chce to len trochu praxe, ale táto technika dokáže vybrať veľa stresu z každodennej rutiny.

A na cestu ešte motivačný citát:

„Ak už musíš špekulovať o budúcnosti, tak si aspoň vykresli takú, v ktorej vyhrávaš.”

 5,968 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.