Ako si zo zamestnania vyrobiť kariéru?

Začiatkom júla usporiadal vychytený motivačný spíker Jay Shetty v spolupráci s Mindvalley University webinár, v ktorom hovoril o tom, ako premeniť vaše hobby na zdroj príjmu. Jeho rady sa však dajú využiť aj na to, ako premeniť svoj pracovný život na kariéru 🙂 …

Tu je stručný výťah z jeho rád.

Tak predovšetkým, ak si chceme na živobytie zarábať tým, čo nás baví (či už ako podnikateľ alebo sa sebarealizovať v práci), potrebujeme sa držať troch kľúčových vecí – troch vecí, z ktorých ani jedna nie je o zarábaní či marketingu, ale o našom prístupe:

  1. koučing
  2. komunita
  3. konzistentnosť.

(Jay Shetty ich nazýva “3 C´s” – coaching, community a consistency; u nás sa to pekne premenilo na “3 K” 🙂 .) Poďme sa na ne pozrieť bližšie.

Koučing

Samotný koučing je veľmi široký pojem a zahŕňa mnoho oblastí. Máte okrem iného biznis-koučov, koučov pre sociálne médiá, životných koučov a kariérnych koučov. Pre každú oblasť nášho života existuje nejaký koučing – a kouč. Často však očakávame, že jedna osoba nám poradí vo všetkých oblastiach života – a to je chyba… Iná chyba, ktorej sa dopúšťame, je, že počúvame každého ako kouča.

“Koľkí sme už zistili, že naša rodina a priatelia majú fundovanú mienku o čomkoľvek bez toho, aby na to boli fundovaní odborníci.” 🙂

To nie je chyba tých druhých – je na nás, aby sme rozhodli, koho názor skutočne vezmeme ako fundovanú expertnú mienku.

Koučing nám pomáha dostať sa dopredu v tom, čo mienime robiť – môže nám dodať sebadôveru, môže nám pomôcť pochopiť súvislosti, môže zlepšiť našu komunikáciu a vzťahy s inými ľuďmi či dať nám potrebný impulz na to, aby sme nezastali na polceste. A aj pre podniky je to mocná investícia, pretože pomáha zvýšiť celkovú výkonnosť.

Osobný koučing nie je u nás bežný. Málokedy v živote siahame po koučovi – pokiaľ práve nie sme práve profesionálni športovci, hudobníci či komentátori v médiách. Preto ani nedoceňujeme hodnotu osobného koučingu.

Moc koučingu spočíva v tom, že nám pomáha oddeliť to, čo chceme, od toho, čo naozaj potrebujeme urobiť. Obvykle si myslíme, že sa stačí sústrediť na to, čo chceme, a ísť za tým do vyčerpania síl, ale v podstate potrebujeme, aby nám do života vstúpil niekto, kto to rozdrobí na realizovateľné kroky, ktoré potrebujeme urobiť, aby sme sa dopracovali k cieľu.

Kouč by mal byť skúsenostne pár rokov pred nami – Jay Shetty hovorí o 1, 3 či 5 rokoch. Iste, bolo by zábavné mať za kouča svetovú jednotku, ale je pravdepodobné, že tento človek by nemal to pochopenie pre našu situáciu, tú empatiu a ten zápal ako niekto, kto sa cez to nedávno prebíjal a obstál.

Takže si potrebujeme predovšetkým ujasniť, akého kouča k sebe potrebujeme: niekoho, kto nám pomôže rozvinúť a zlepšiť sa v oblasti, ktorú robíme radi, alebo niekoho, kto nám pomôže túto oblasť a našu odbornosť premeniť na kariéru a peniaze? Alebo dokonca potrebujeme kouča, ktorý nám pomôže zistiť, aký typ práce v nás vyvolá pocit sebarealizácie? Náš kouč potrebuje byť expert pre tú oblasť života, ktorú si ideme napĺňať. Vyberať si ho potrebujeme na základe jeho spôsobilosti a profesionálneho zamerania.

Komunita

Ak si stanovíte nejaký náročný cieľ, potrebujete sa obklopiť ľuďmi, ktorí vyzerajú ako to, čo chcete dosiahnuť – ako budúca verzia z vás.

“Ak chcete dosiahnuť svoje ciele, ak si chcete na živobytie zarábať robením niečoho, čo milujete, potrebujete nájsť ľudí, ktorí vyzerajú viac ako budúcnosť, čo si prajete, než ako minulosť, ktorú ste mali.”

To, čo totiž práve máte okolo seba, vás dostalo presne tam, kde ste dnes. Ľudia okolo vás, názory okolo vás, očakávania vášho prostredia, možnosti okolo vás – všetko toto predurčuje, ako zažívate svoj súčasný život. Ak sa chcete posunúť a robiť to, čo robíte radi, potrebujete urobiť zmenu v tom, kým sa obklopujete, aby stelesňoval budúcnosť, akú si pre seba prajete.

Prečo je komunita taká dôležitá? Pretože komunita nás nenechá ustúpiť zo svojich cieľov pri prvom neúspechu. Inšpiruje nás a ťahá nás dopredu. Buduje našu zodpovednosť k cieľu, ktorý sme si stanovili. Keď sme obklopení ľuďmi, ktorí sú orientovaní na to isté, trúfame si viac. Zdieľame predstavy a nádeje a veci, ktoré by nám inak prichodili nemožné, nám odrazu prichodia len náročné, ale zvládnuteľné. V komunite podobne orientovaných nikto nezdvíha obočie nad našimi predstavami a nikto nás neupozorňuje, ako “sa to nedá”. ASTD (Americká spoločnosť pre tréning a rozvoj) zistila v prieskume, že ľudia, ktorí pôsobia z komunity sebe podobných, majú o 65% vyššiu pravdepodobnosť, že svoje ciele dosiahnu. A ak sa vám podarí vybudovať si záväznosť voči určitej osobe v rámci vašej komunity, zvyšuje sa šanca, že dosiahnete svoj cieľ, na 95%.

Ako vyzerá takáto komunita? Sú to ľudia, ktorí idú tým istým smerom ako vy. Máte spoločné ciele, spoločné hodnoty, spoločné predstavy a presvedčenia. Ak napríklad chcete založiť firmu, potrebujete si nájsť partnera, ktorý je v tom istom štádiu života ako vy. Nemusí byť v tom istom veku ani v tej istej lokalite, ale je v tom istom štádiu. Zaujíma ho to, čo vás. Rozmýšľa nad podobnými vecami. Takisto ak v podniku chcete vyštartovať inovácie, potrebujete takéhoto partnera alebo skupinu – ľudí, ktorí majú ten istý cieľ ako vy a snažia sa ho zrealizovať v rámci vášho podniku. Vzájomným ovplyvňovaním budete jeden druhého tlačiť a ťahať vpred – raz jeden, raz druhý, ale nikdy tento ťah/tlak nepoľaví.

Keď spojíte koučing a komunitu, tak koučing vám ukáže, čo potrebujete urobiť, a komunita sa postará, že to dotiahnete do konca. Kouč je niekto, kto je 3-5 rokov pred vami, spoluhráč je niekto, kto je na tej istej úrovni ako vy. Mocný spôsob, ako to zafixovať, je urobiť so spoluhráčom písomnú dohodu o tom, že “toto absolvujeme spoločne”. Napríklad aj do telocvične sa chodí ľahšie, keď ste dvaja či viacerí a máte medzi sebou pevnú dohodu, kedy sa tam stretávate.

“Viem to podľa seba: bolo ťažké pre mňa stať sa podnikateľom, keď som nebol obklopený podnikateľmi. Je rovnako ťažké stať sa podnikovým inovátorom, ak nie ste obklopení inovátormi.”

A teraz si narýchlo premietnite päť ľudí, s ktorými trávite najviac času. Ak sa nepodobajú na vašu budúcnosť, bude oveľa ťažšie sa k tej budúcnosti dopracovať.

Konzistentnosť

Konzistentnosť je stále, vytrvalé opakovanie istých vecí. Tu má väčšina z nás vážne nedostatky. Nevytvárame si drobné každodenné rutiny, ktoré udržiavajú našu motiváciu na potrebnej výške. Akoby sme od seba očakávali, že keď sa poriadne napráskame v nedeľu, nebudeme po celý ďalší týždeň potrebovať už jesť… To je nezmysel. Ale presne to robíme, keď ide o našu motiváciu, inšpiráciu a zvyky! Myslíme si, že stačí jedna úžasná, motivujúca prezentácia – a naša výkonnosť bude po celé mesiace vysoká! Tak to ale nefunguje. Ak robíme zmenu v živote, potrebujeme miesto úžasných jednorazových zážitkov sústavné drobné pripomenutia. Opakovania, ktoré nás udržiavajú v tom správnom nasmerovaní. Týmito  opakovaniami sa vytvárajú mocné rutiny, ktoré postupne menia naše sebavnímanie a budujú náš “sval úspešnosti” – posúvajú nás tam, kde chceme v budúcnosti byť.

“Prečo nie som inšpirovaný dnes? Veď včera som bol na tom webinári s Jayom a bolo to úžasné – tak prečo nie som motivovaný dnes? Možnože to nebolo pre mňa to pravé… A odrazu sa dostavia všetky tie pochybnosti. Je to ten istý vzorec: keď ste hladní, potrebujete si zohnať niečo pod zub. Keď ste nemotivovaní, potrebujete sa motivovať. Ak potrebujete jesť každý deň, aby ste zostali zdraví, potrebujete prikrmovať svoju myseľ každý deň, aby ste zostali fokusovaní.”

Konzistentnosť dopĺňa prvá dva prvky. Bez nich niet konzistentnosti, pretože kouč a komunita sú presne to, čo “priživuje” vašu myseľ a pomáha jej zostať fokusovaná na váš cieľ. Takže ak máte problém dodržiavať denné rutiny, ak vám lieta koncentrácia a výkonnosť, alebo patríte k ľuďom, ktorých prepadnú pochybnosti zakaždým, keď nevidia okamžitý a výrazný pokrok, sú pre vás kouč a komunita extrémne dôležité, pretože vám umožňujú zostať v správnej koľaji, aj keď vaše vlastné nasadenie klesá.

Preto je také dôležité zabudovať si do života konzistentnosť – napríklad prostredníctvom nových zvykov a denných rutín. Urobiť jeden maličký kúsok – ale dennodenne – vás udržiava v pohybe tým správnym smerom.

Pozrite sa teraz na svoj život: ktoré z toho vám chýba? Chýba vám kouč? Chýba vám komunita? Chýba vám konzistencia? Alebo… všetky tri? 🙂

 1,613 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.