Individualizované pracovné podmienky? Najprv sa zamyslite nad férovosťou

Keď za vami príde podriadený a požiada o pružnú pracovnú dobu, väčšina manažérov bez problémov súhlasí. Ale ak niekomu umožníte individualizované pracovné podmienky a iným nie, začnú sa ostatní na vás pozerať krivo – aj keď stačilo, aby tú iniciatívu boli urobili aj oni…

Než niekomu odsúhlasíte napríklad pružnú pracovnú dobu, položte si tieto tri otázky:

  • O čo pracovník žiada a prečo? Ak má nejaký viditeľný dôvod, dokážu to ostatní pracovníci ľahšie pochopiť a prijať. Niektoré individualizácie pracovných podmienok môžu viesť k rozporom: ak si pracovník požiada o dodatočné finančné výhody, s vysokou pravdepodobnosťou začnú ostatní protestovať. Preto majú takéto dohody význam len vtedy, ak je pracovník doložiteľne vaša “hviezda” a produkuje výkony, o ktorých ostatní môžu len snívať. Ak viete doložiť, prečo dostáva extra prídavky alebo extra úľavy, znížite tým útoky od ostatných podriadených – ale neznížite tým ich odpor. Je oveľa praktickejšie siahnuť po individuálnych dohodách nefinančného charakteru, ak chcete nastoliť atmosféru férovosti. Vtedy to ale treba všetkým oznámiť vopred: napríklad že niekto kvôli zdravotným problémom člena domácnosti bude mať úľavy tak dlho, kým sa situácia nedá do poriadku, a potom sa vracia do pôvodného režimu. To sú dohody, ktoré ostatní pracovníci pochopia, podržia a považujú za férové, pretože túto výhodu môžu niekedy inokedy rovnako čerpať aj oni.
  • Dokážem v pohode odkomunikovať túto úpravu jeho podmienok práce ostatným členom tímu? Ak nie, ak mám vnútorne nejakú obavu alebo bariéru, pravdepodobne ostatní členovia tímu zareagujú podozrievavo alebo nepriaznivo. Možno máte nutkanie súhlasiť so žiadosťou pracovníka a držať vašu dohodu v tajnosti… ale nič tajné nezostane tajné naveky a potom máte problém vysvetľovať nielen vašu dohodu, ale aj to, že ste ju zatajili!
  • Ak budem s jeho pružnou pracovnou dobou súhlasiť, neskomplikuje to prácu ostatným? Môže sa stať, že ak si jeden člen tímu s vami zjedná skrátenie pracovného úväzku, budú musieť jeho zvyšnú prácu na seba prebrať ostatní členovia tímu. Alebo ak pracovné činnosti členov tímu na seba nadväzujú, pružná pracovná doba jedného môže sťažiť podmienky pre jeho procesného nasledovateľa. V takýchto prípadoch je možno lepšie skôr, než sa rozhodnete na dohodu pristúpiť, rozdiskutovať ju a jej dopady na ostatných v celom tíme. V takomto prípade bude tím skôr považovať dohodu za férovú.

Ak k individualizovaným pracovným podmienkam nebudete pristupovať uvážlivo a opatrne, je vysoká pravdepodobnosť, že sa vypomstia a v najhoršom prípade môžu viesť k otvoreným konfliktom a rozbrojom na pracovisku a k tomu, že vás niekto nariekne z rodinkárstva a favoritizmu.

 3,783 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.