Je sexuálna orientácia súkromná vec manažéra?

Istý manažér, čo stál 13 rokov na čele BP, musel v roku 2007 následkom homosexuálnej aféry opustiť svoju pozíciu. V interview pre nemeckú Wirtschaftswoche (2/2014) na tému „homosexuáli na vrcholových manažérskych pozíciách“ radí John Browne of Madingley manažérom, aby sa outovali oveľa skôr. Žurnalista na to namietol, že prečo by sa mali? Nie je sexuálna orientácia súkromnou vecou?

Samozrejme, že je… V podstate zamestnávateľa nič do mojich stravovacích návykov, okruhu známych, koníčkov či mojej rodiny… V podstate. Ale v realite to nie je také jednoduché, pokiaľ sa pohybujeme v spoločnosti, ktorá vychádza z toho, že máme partnera opačného pohlavia. Nemôžeme hovoriť o svojom súkromí, nemôžeme mať na stole jeho fotografiu, nemôžeme dať najavo, že partner mal nehodu alebo je v nemocnici… Inak všetci začnú zdvíhať obočie.

Aj pre podnik je rozumnejšie, ak vie vytvoriť kultúru akceptancie. Ten, kto sa musí na pracovisku pretvarovať, nemôže sa plnou kapacitou venovať svojej práci. Platí za tajnostkára a nespoločenského a ťažšie sa dožiada pomoci. Jeho výkonnosť klesá.

Toľko k homosexualite pracovníkov. Čo však s vrcholovými manažérmi? Veľa záleží od toho, nakoľko tolerantné je prostredie. Inú toleranciu nájdeme v branži médií a reklamných agentúr a inú v branži energetiky. Ale podnik môže obchodovať aj s krajinami, v ktorých dokonca platia zákony proti homosexuálnej orientácii a v ktorých sa prejavená homosexualita trestá smrťou. V tomto prípade John Browne hovorí: „Ak spoločnosť nedokáže situáciu ovplyvniť, je lepšie, ak sa z takýchto krajín stiahne.“

Preto je dôležité, aby sa homosexuálne orientovaní manažéri outovali čo najskôr – aby podnik mohol rozhodnúť, do akých situácií s nimi rátať môže a do akých nie.

 3,543 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.