Keď nás niečo rozhodí, nemusíme zostať rozhodení!

Niektoré dni už začínajú ako pohroma. To však neznamená, že tak musia aj pokračovať – máme to všetko v sebe a v spôsobe, akým na príkoria reagujeme.

Shawn Achor, autor The Happiness Advantage, hovorí, ak ste v pozitívnom rozpoložení, ste o 31% produktívnejší, o 40% pravdepodobnejšie vám zvýšia plat a o 23% menej zdravotných problémov zo stresu budete mať. Ako však dosiahnuť pozitívne nastavenie aj vtedy, keď sa veci kazia jedna za druhou?

Naša energia nasleduje našu pozornosť – ak ju venujeme príkoriam, vidíme všade príkoria. Ak chceme vidieť aj to dobré, potrebujeme pozornosť presmerovať na dobré veci.

Sledujte svoju náladu. Čím skôr zachytíte svoj sklz do negativity, tým skôr ho dokážete zvrátiť. Preto si pravidelne kontrolujte vlastnú náladu – či na iných vrčíte, či sa mračíte alebo či vás nebolí hlava. A nebojte sa pomenovať to, čo sa vo vás deje: „som rozčúlený, pretože podriadený má v podkladoch kopec chýb“. Už len to, že si to priznáte, vám dáva šancu urobiť s tým niečo.

Nezabúdajte na vďačnosť. Aj keď sa veci kazia, vždy sa nájde aspoň nejaká maličkosť, za ktorú môžete byť vďační. Vedome ju vyhľadajte, keď máte zlú náladu. Výskumy ukazujú, že je prakticky nemožné byť vďačný a zlostný súčasne. Vďačnosť zafunguje ako spínač, ktorý vás vyladí na pozitívnejšiu vlnu.

Konajte. Miesto toho, aby ste rozoberali krivdy tohto sveta, urobte aspoň jedno drobné nápravné opatrenie. To vás vytrhne z negatívnej paralýzy. Niečo urobíte, podarí sa to, mozog zaregistruje výhru a vyladí sa na vyhrávanie. Keď už nemáte nič iné, aspoň pošlite mailom poďakovanie niekomu. Zaoberanie sa vďačnosťou z vás sníme časť zlosti.

Zmeňte prostredie. Neseďte zlostne za stolom, kde ste sa nahnevali – tým sa len udržiavate v hneve. Miesto toho si urobte obchôdzku. Zmena prostredia zmení aj zameranie vašej pozornosti.

Sústreďte sa na dýchanie. Dýchanie fyziologicky obnovuje vašu kontrolu nad čelnými mozgovými lalokmi a odvádza vašu pozornosť od limbického systému, ktorý práve škrípe zubami a máva budzogáňom.

Skontrolujte, či náhodou nemáte nerealistické očakávania. Očakávania obrovsky ovplyvňujú našu náladu. Ak očakávame dopravnú zápchu na ceste a nie je takmer nijaká, rozradostí nás to. Ale ak ju neočakávame a zaviazneme v nej, rozčúlime sa. Veľa zlých dní začína nerealistickými očakávaniami. Ak je už polovica dňa preč a ešte stále sme neurobili v práci pokrok, sadnime si na chvíľku a prepíšme príbeh, ktorý si o dni rozprávame. Napíšme si dve-tri veci, ktoré sme už urobili, resp. ktoré sa podarili. A potom zrežme zvyšné ciele na také, ktoré ešte dokážeme v tom dni naplniť.

Poučte sa zo svojho zlého dňa. Ak bol deň zlý, rozoberte si ho, než pôjdete spať. Pozrite sa, čo sa pokazilo a prečo. Pozrite sa, kde ste mohli reagovať pokojnejšie, pozitívnejšie. Keď už nič iné, uzavriete tým deň pre seba a nebudete z neho mať nočné mory v noci.

Čo robiť a čo nerobiť?

Robte:
  • Pripomeňte si tri veci, za ktoré ste vďační.
  • Zrátajte, čo sa vám už podarilo, aj keby to boli drobnosti.
  • Premýšľajte, čo u vás spúšťa negativitu a ako by ste mohli reagovať inak.
Nerobte:
  • Nerobte zo seba obeť okolností – to vy si volíte, ako na okolnosti zareagujete.
  • Nezalezte do kúta odúvať sa – zmeňte miesto, rozdýchajte zlosť.
  • Nestanovujte si nerealistické očakávania.

 1,305 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.