Komunikácia: umenie počúvať

Keď sa pokazia vzťahy, najprv na to doplatí komunikácia. A keď nedokážete jeden s druhým dobre (alebo vôbec) komunikovať, nemáte šancu vzťahy zachrániť. Podstatné je postarať sa, aby komunikácia nebola problémom. Jeden zo základných krokov, ktorý vám k tomu pomôže, je stať sa dobrým poslucháčom.

Pri prerábke firemnej stránky www.ibispartner.sk sme úplne zrušili Čitáreň, v ktorej okrem vybraných článkov z Manažéra bolo aj množstvo článkov, ktoré vyšli v našich niekdajších newsletteroch SuperTip a Prezentačné tipy. Keďže niektoré z nich obsahujú ešte aj dnes užitočné informácie a tipy, budeme ich každý piatok v tejto rubrike pravidelne zaraďovať do databázy starších článkov.

Dnešný článok je z blogu z 9. apríla 2012.

Tuto je pár tipov, ako si môžete zlepšiť svoje „počúvacie zručnosti“:

Venujte partnerovi svoju plnú pozornosť
Keď váš partner prejaví záujem zhovárať sa, odložte bokom všetko, čo máte rozpracované. Vyprázdnite si hlavu od problémov a sústreďte sa na jedno jediné – na hovoriaceho a to, čo hovorí. Vyvarujte sa toho, aby ste v duchu odpovedali na jeho myšlienky – zvádza vás to prestať počúvať.

Počúvajte, čo presne partner hovorí
Toto je veľmi dôležité najmä pri konfliktoch a rozdielnych názoroch. Je veľmi ľahké vybrať si z toho, čo partner hovorí, len tie veci, ktoré mu budete vedieť vzápätí „oplieskať“ o hlavu – ale pomôže to? Toto nie je školský debatný krúžok, v ktorom získavate body za to, ako vtipne a tvrdo ste usadili protivníka! Vy sa potrebujete dozvedieť, aké pohnútky má ten druhý, aby ste vedeli spoločne hľadať východisko.

Pozerajte naňho, kým k vám hovorí
Už ste niekedy hovorili s niekým, kto vám upieral základný očný kontakt? Je to veľmi frustrujúce, a to najmä vtedy, ak to, čo chcete povedať, je pre vás veľmi dôležité. Ak upriete partnerovi očný kontakt, navyše zvyšujete pravdepodobnosť, že jeho nepriateľstvo voči vám v priebehu rozhovoru vzrastie.

Pozorujte skrytý podtón emócií
Veľmi často náš partner nepovie priamo a presne, čo má na srdci. Je zahĺbený do emócií a ak chcete riešenie, musíte mu pomôcť „vytiahnuť“ sa z emócií. Pozorujte jeho emocionálny stav cez reč tela, položenie hlasu, pohyby očí – a získate celkom dobrý vnem toho, ktoré situácie sú preňho emocionálne zaťažujúce.

Uznajte partnera a jeho emócie
Skutočné uznanie dokáže často vyriešiť problém hneď na začiatku. Predovšetkým potvrdíte partnerovi, že ste počuli a pochopili to, čo vám hovorí, a súčasne sa odbúra časť emocionálneho náboja situácie. Najjednoduchší spôsob, ako vyjadriť partnerovi uznanie, je zopakovať svojimi vlastnými slovami to, čo vám práve povedal. (Ale neslobodno to preháňať – ste človek, nie papagáj!)

Zachovajte si chladnú hlavu
Tak toto nebýva vždy ľahké. Keď je človek nahnevaný, často začne do vás zabŕdať už len preto, že ste tam a niet tam nikoho iného, na kom si možno vyliať zlosť. Možnože to nie je najpríjemnejšie a rozhodne to nie je férová situácia, treba to vydržať. Zlosť časom ustúpi, zlostník sa „vyzúril“ a unavil a bude potom prístupnejší rozumným argumentom. V každom prípade neberte veci osobne, ani keď osobne znejú – inak sa nahneváte aj vy a situácia skončí vzájomným obviňovaním a otvoreným konfliktom. Riešte situáciu, nerozoberajte vzťah!

 7,074 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.