Máme tendenciu podvoliť sa väčšine

“Smiali ste sa už niekedy ako deti spolu so skupinou grobianov, ktorí týrali niekoho iného, len preto, aby skupina neobrátila svoju agresivitu proti vám? /…/ Štruktúra ľudskej psychiky veľmi sťažuje odolať takémuto tichému “súhlasu”. Psychologické experimenty ukazujú, že keď skupina ľudí vyjadruje silnú a jednotnú mienku, jedinec v kontakte s touto skupinou zmení svoje vlastné vnímanie – doslova začne vidieť a počuť inak – aby sa zladil so zvyškom gangu. Alebo prinajmenšom máme tendenciu zostať ticho, keď máme pocit, že by ľudia s naším názorom nesúhlasili.

To znamená, že väčšina skupín je zložená nakoniec zo zopár veľmi hlasných jedincov a veľkej tichej väčšiny. Máme tendenciu predpokladať, že ticho znamená súhlas, že skupina je absolútne jednotná a monolitická v svojom názore… a obvykle sa mýlime.” — Martha Beck

Ak sa veci majú takto, čo to znamená pre vrcholové manažérske tímy?

A ako vyzerá z tohto pohľadu kultúra vo vašom podniku? Umožňuje odchyľovať sa od bežne platného názoru – alebo majú ľudia povinnosť pridať sa k zvyšku? O čo tým môžete prísť?

 1,418 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.