Manažér 94 (3/2019)

Jesenné číslo Manažéra sa zameriava na líderské zručnosti a ich konkrétne uplatnenie v podnikovej praxi: na komunikáciu s ľuďmi, s ktorými sa ťažko dohodnúť, na presviedčanie a ovplyvňovanie iných, na zmenu podnikovej kultúry i svojho štýlu riadenia a na nastolenie atmosféry spolupráce a orientácie na spoločný výsledok v tíme. V ústrednom rozhovore s Andreou Rebejovou prinášame osobné vyznanie HR manažérky, ktorá nikdy nestratila kontakt s výrobou, v článku Ivana Burgera ukazujeme, že silné pozitívne stránky môžu mať aj negatívne dopady, a pre HR manažérov rozoberieme 10 kompetencií, bez ktorých sa nezaobídu.

Slovo na úvod

Milí čitatelia,

jeseň stepuje za dverami, pomaly sa ochladilo a spomienky na dovolenku tiež už až tak nehrejú – takže nastal čas začítať sa do najnovšieho Manažéra! Tentokrát sa “poskladal” akosi samorodo okolo témy líderstva, líderského vnímania a líderského vplyvu na organizáciu.

Dúfam, že vám prinesie zopár nápadov, ktoré by sa dali uplatniť aj u vás…

Helena Reháková
redakcia Manažéra
ibis partner Slovakia

Z obsahu:

Kaleidoskop:
Naozaj je tykanie také žiadúce?
Väčšia pružnosť – benefit, o ktorý zamestnanci stoja najviac

Hovorí sa o tom:
Nesprávny spôsob, ako posilniť žiadúcu kultúru

Vzory, ktoré inšpirujú:

Andrea Rebejová: Zameraj sa na ľudí a čísla prídu; zameraj sa na čísla a ľudia odídu!

Keď sme sa s Andreou Rebejovou, HR manažérkou spoločnosti IAC Group (Slovakia) s.r.o. Lozorno stretli prvýkrát, prekvapila nás svojím logickým, štruktúrovaným a cieľavedomým prístupom, ktorý tak dobre funguje v každej výrobnej spoločnosti. Súčasne sme si všimli aj jej hlboké ľudské porozumenie pre ľudí a jej vnútorný ťah stále na sebe pracovať a zlepšovať sa. Pre svojho CEO je skutočným spolu-podnikateľom, podporou pri dosahovaní podnikových cieľov, a maximálne na to nasadzuje nástroje zo svojej oblasti – systémy a procesy HR. Navyše má pritom aj ďalší rozmer – v roli „bezpečáka” nielen dohliada a školí, ale zabezpečuje si tak trvalý kontakt s výrobnou halou.

Líderstvo:
Tri komunikačné tipy pre každého lídra

Simon Sinek hovorí o tom, že líder bez dobrej komunikácie nemá šancu dosahovať vynikajúce výsledky, a dáva všetkým lídrom tri komunikačné tipy, ktoré nielen motivujú pracovníkov a získavajú ich pre lídrove ciele, ale súčasne aj modifikujú pracovnú atmosféru i podnikovú kultúru na lepšiu: komunikovať svojím správaním to, čo očakávate ako správanie od ľudí a celého prostredia, kontrolovať si svoje mikrosprávania a nepresviedčať za každú cenu.

Od talentov k silným stránkam:
Čo by líder robiť nemal I.

V tomto čísle štartuje v svojej rubrike Ivan Košalko sériu článkov o tom, ako sa jednotlivé líderské talenty, pokiaľ ich uplatníme nevhodne alebo preženieme, môžu zvrhnúť na líderské zlozvyky. V dnešnom článku: snaha vyhrávať, nedostatočné oceňovanie a nepočúvanie.

eva gaborikova fotoMultikultúrny biznis:
Kedy vo firme hasí medzikultúrny kouč?

V dnešnej dobe firmy bežne spolupracujú s rôznymi koučami. O tom, v čom spočíva oblasť pôsobenia medzikultúrneho kouča, hovorí Eva Gáboríková v tomto článku.

Vedieme k výkonnosti: 
“Akoby ani nebol členom tímu!”

Motivujeme, inšpirujeme a ovplyvňujeme: 
7 tipov pre rokovanie od vyjednávača FBI

Dosahujeme ciele: 
Rýchly návod, ako prekonať strach
Protiliek na mikromanažment očami úspešného podnikateľa

Zlepšujeme:
Ako vyjadriť odlišnú mienku a neuraziť

Pre HR manažment:
Ste HR manažér? Potrebujete týchto 10 kompetencií…

HR manažéri majú v podniku jedinečnú rolu: na jednej strane sú manažérmi vlastných útvarov a tímov, na druhej strane predstavujú premostenie medzi podnikom a ostatnými zamestnancami a manažérmi. Preto okrem toho, že sa starajú o svojich vlastných podriadených (motivácia, zaangažovanosť, rozvoj), potrebujú aj navrhovať, vyvinúť a zaviesť systémy, ktoré pomôžu iným manažérom motivovať, angažovať a rozvíjať svojich ľudí. Navyše potrebujú spolu niesť podnikové plány a stratégiu a starať sa o záujmy podniku.

Z praxe:
Jasná a realizovateľná spätná väzba v 6 krokoch

Niektorí ľudia fungujú po celý život s vnútornou štruktúrou, iní ju možno nemajú až takú silnú – ale napriek tomu sa z nich stávajú riadiaci pracovníci. Ak neviete, ako pôsobíte na vlastných ľudí, pomôže spätná väzba. Rozprávanie Marshalla Goldsmitha uvádza príklad z praxe, ako takáto štruktúrovaná spätná väzba podstatne ovplyvnila úspešnosť a kultúru práce v jednom podniku.

Pod lupou:
Hľadáte ľudí so silným drajvom?

V najnovšom článku sa Ivan Burger zamýšľa nad tým, čo znamená pre podnik výber ľudí so silným drajvom – a ako sa taký silný drajv prejavuje v práci v závislosti od toho, ako vyzerá osobnostný typ pracovníka.

Tipy, triky, techniky:
Naučte svoj tím škriepiť sa produktívne!
Ako pracovať s niekým, kto si večne myslí, že má pravdu?

Motivačný citát:
Máme tendenciu podvoliť sa väčšine
Ľudia potrebujú pocit, že boli vypočutí

Do Vašej knižnice:
Prečo sa neradi meníme: drajvery a bloky líderstva

Kútik pre osobnosť:
Ako si zo zamestnania vyrobiť kariéru?

Impressum:
Manažér.
Štvrťročník pre rozvoj riadiacich pracovníkov. Ročník dvadsiaty štvrtý. Zošit 94. Dátum vydania: september 2019. Uzávierka čísla: 26. 9. 2019.

ISSN 1335-1729.

Vydáva: ibis partner Slovakia s.r.o. (IČO 36 784 893), http://www.ibispartner.sk.

Redakcia: Helena Reháková. Adresa redakcie: ibis partner Slovakia s.r.o., Bradáčova 7, 851 02 Bratislava, tel.: (02) 6453 7531, e-mail: manazer@ibispartner.sk.

Inzercia/propagácia/ponuky spolupráce: Ivan Burger, e-mail: trening@ibispartner.sk.

Cena prístupu do databázy článkov (vrátane starších zošitov) je na pol roka 15,- € a každý ďalší polrok pri predĺžení len 10,- €; ročné predplatné (“členstvo”) je 25,- €. Oboje možno aktivovať tu alebo cez ikony vpravo na stránke. Záujemci (aj bez členstva) si môžu aktivovať aj newsletter, ktorý bude priebežne prinášať oznamy o práve zverejnených článkoch.

Rukopisy neprešli jazykovou kontrolou. Za príspevok zodpovedá autor. Články označené logom firmy sú platená reklama.

Uzávierka najbližšieho čísla: 10. 12. 2019.

Zdroje použité v tomto čísle: Better Marketing, Chaco Canyon Consulting, Harvard Business Review, Haufe, HR.com, INSEAD Knowledge, Management Today, Quartz at Work.

 5,464 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.