Manažér 96 (1/2020)

Marcové číslo Manažéra má pomerne veľkú orientáciu na podnik a jeho ľudí – na podnikovú kultúru, na problémy s výkonnosťou a na spoluprácu. HR manažérka Martina Čulá rozpráva o svojej kariére a skúsenostiach, Ivan Košalko pokračuje v sérii článkov na tému manažérskych zlozvykov a Ivan Burger sa venuje téme koreňov podnikových problémov. V HR kútiku rozoberáme problémy spojené so zaangažovanosťou zamestnancov a ďalej pracujeme aj na interpersonálnych zručnostiach manažérov a ich sebamotivácii k výnimočnosti.

Slovo na úvod

Milí čitatelia,

vďaka situácii s koronavírusom vás najnovší zošit Manažéra zastihne pravdepodobne doma. Možno to nevyzerá ako dobrý čas na “zmúdrievanie” – ale kedy inokedy, ak nie teraz? Teraz máte aspoň toľko času, že si budete môcť články prečítať v kľude… 🙂

A to ostatné – to sa tiež upraví. Nejako. Akokoľvek. Musí. 🙂

Tak vám prajem pevné zdravie a – ako vždy – príjemné čítanie… a ak máte chuť, napíšte nám, ako sa vám vodí a ako vás korona zasiahla kariérne.

Helena Reháková
ibis partner Slovakia

Z obsahu:

Kaleidoskop:
190 univerzít ponúka bezplatné kurzy

Hovorí sa o tom:
Prečo prekvitajú toxické kultúry?

Vzory, ktoré inšpirujú:

Martina Čulá: Zmyslom života je dať životu zmysel

Martina Čulá patrí k ľuďom, s ktorými sa poznáme možno os začiatkov existencie našej firmy… a sporadicky sme sa stretávali v priebehu rokov, čím sme sa stali svedkami jej neobvyklej premeny z lokálneho HR-manažéra na medzinárodne orientovaného naslovovzatého odborníka so širokou odbornou sieťou a rovnako impozantným zoznamom výsledkov.

Líderstvo:
7 líderských chýb, ktoré ľudí znechucujú

Pre podniky sú skutočnou tragédiou manažéri, ktorí sú inak dobrí a výkonní, ale dennodenne sami seba sabotujú robením chýb, voči ktorým sú slepí – na rozdiel od všetkých naokolo…

Od talentov k silným stránkam:
Čo by líder robiť nemal III.

Dôveru si líder nezíska zo dňa na deň. Je to dlhodobý proces, počas ktorého by sa mal líder usilovať o to, aby sa ľudia z prirodzenej opatrnosti dôverovať postupne mohli presvedčiť o tom, že si ich dôveru zaslúži, hovorí Ivan Košalko. 

Multikultúrny biznis:eva gaborikova foto
Aké kultúrne „Know-How“ majú Američania?

Americká povaha a pohľad na svet sa dosť odlišujú od toho slovenského – a ako, to popisuje multikultúrny kouč Eva Gáboríková.

Vedieme k výkonnosti: 
Znížte hrôzu zo zodpovednosti

Motivujeme, inšpirujeme a ovplyvňujeme: 
Ako zvládať osobné spory na pracovisku

Dosahujeme ciele: 
Ako dosiahnuť, aby sa veci urobili

Zlepšujeme:
Čo robiť, ak ste sa dopustili chyby?

Pre HR manažment:
Ako môže HR prekonať prekážky v angažovanosti zamestnancov?

Pre väčšinu organizácií patrí zaangažovanosť zamestnancov medzi popredné priority, ale celosvetovo ešte stále 87% zamestnancov nie je zaangažovaných, ako dokladá správa Gallupu State of the Global Workplace Report. HR manažérom a lídrom pomôže, keď sa sústredia na niekoľko málo blokov v angažovanosti a ošetria predovšetkým tie.

Z praxe:
Nehľadajte korene dole, keď sú hore!

Z rastlín sme zvyknutí, že majú korene dole a vetvy hore. Neplatí to však pre podniky a ich problémy – ak vidíš problém v niektorej podnikovej rovine, hľadaj riešenie v rovine príčinou určujúcej – teda buď vo vyššej riadiacej úrovni alebo u procesného predchodcu, hovorí tréner a poradca Ivan Burger.

Pod lupou:
Kto dá do poriadku vašu podnikovú kultúru?

Generálni riaditelia sa podľa prieskumov veľmi o podnikovú kultúru nezaujímajú. Keby jej rozumeli, nesnažili by sa ju delegovať úplne na HR útvary.

Tipy, triky, techniky:
Potrebuje vaša organizácia zlepšiť svoju podnikovú kultúru?
Odsúvate na neskôr? Riaďte si emócie, nie čas
Riadite skúsenosti zamestnancov s vaším podnikom?
Ako lepšie narábať s konfliktmi

Motivačný citát:
Deväť múdrostí od Konfúcia

Kútik pre osobnosť:
Prístup: čo robí a ako si ho budovať

Impressum:
Manažér.
Štvrťročník pre rozvoj riadiacich pracovníkov. Ročník dvadsiaty piaty. Zošit 96. Dátum vydania: marec 2020. Uzávierka čísla: 15. 3. 2020.

ISSN 1335-1729.

Vydáva: ibis partner Slovakia s.r.o. (IČO 36 784 893), http://www.ibispartner.sk.

Redakcia: Helena Reháková. Adresa redakcie: ibis partner Slovakia s.r.o., Bradáčova 7, 851 02 Bratislava, tel.: (02) 6453 7531, e-mail: manazer@ibispartner.sk.

Inzercia/propagácia/ponuky spolupráce: Ivan Burger, e-mail: trening@ibispartner.sk.

Cena prístupu do databázy článkov (vrátane starších zošitov) je na pol roka 15,- € a každý ďalší polrok pri predĺžení len 10,- €; ročné predplatné (“členstvo”) je 25,- €. Oboje možno aktivovať tu alebo cez ikony vpravo na stránke. Záujemci (aj bez členstva) si môžu aktivovať aj notifikácie, ktoré sa im pošlú zakaždým, keď sa objaví nový článok.

Rukopisy neprešli jazykovou kontrolou. Za príspevok zodpovedá autor. Články označené logom firmy sú platená reklama.

Uzávierka najbližšieho čísla: 10. 6. 2020.

Zdroje použité v tomto čísle: Entrepreneur.com; Harvard Business Review; Management Today; New York Times; Rewards & Recognition, Employee Engagement Excellence Essentials; Talent Management Excellence Essentials; Training Magazine.

 5,768 total views,  8 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.