“Medúza” – bezpečný spôsob, ako vrátiť diskusiu k téme

dňa

Niekedy sa na porade stane, že účastníci celkom odbočia od témy a miesto o dôležitých veciach sa vybavujú nedôležité postrannosti. Ale aj keď vedúci porady alebo kolegovia zasiahnu, býva už obvykle prineskoro, a typický prístup typu “to je naozaj zaujímavé, ale môžem navrhnúť, aby sme sa venovali pôvodnej veci?” nie je práve elegantné riešenie, pretože sa pri ňom cítime trápne.

Našťastie existuje jednoduché riešenie, ktoré sa skrýva za názvom medúza (“jellyfish”). Medúzy sú tie zvláštne polopriehľadné bytosti, ktoré sa nechajú unášať prúdmi oceánu už milióny rokov.

Použite toto slovo na to, aby ste predišli odbočeniu od témy. Zaveďte si “medúzové  pravidlo”: keď nadobudne hociktorý z účastníkov porady pocit, že sa debata zvrhla na nepodstatnosti,jednoducho povie “medúza” alebo “mám pocit, že sme práve zmedúzoviteli”. Je to bezpečné, účinné a nie je to také hrubé ako povedať “prečo si toto neriešiš inokedy a inde – my ostatní by sme sa radšej venovali téme”.

 980 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.