(Ne)priateľ v práci?

Väčšinu dňa trávime s našimi spolupracovníkmi. Ale intenzita nášho priateľstva v práci obvykle fluktuuje medzi dvomi pólmi: buď ich zbožňujeme, alebo ich nenávidíme.

Shimul Melwani toto v svojom pracovnom živote zažila a spracovala to v článku „Love-Hate Relationships at Work Might Be Good For You“ pre Harvard Business Review.

Podľa nej je pracovisko dokonale uspôsobené na tento typ vzťahov. “Na jednej strane sa od nás očakáva, že budeme spolupracovať, no rovnako sa od nás očakáva, že budeme navzájom súťažiť o zdroje a zvyšovanie platov a kariérny postup a pozornosť nadriadeného.

Keď máme s kolegami takýto rozpoltený vzťah, že ich napoly obľubujeme a napoly nenávidíme, je to podľa Melwaniovej oveľa lepšie než len čisto nenávistné alebo čisto priateľské vzťahy na pracovisku. Ak máte v práci priateľa, môže vás to rozptyľovať, a ak máte niekoho, koho len čisto neznášate, nebudete mu načúvať ani vtedy, keď má čo povedať. Dobro-zlý vzťah vo vás udržiava porozumenie voči tomu druhému, ale trochu vás aj hnevá, takže vás motivuje viac sa snažiť pochopiť, čo sa deje, a hľadať si lepšiu cestu spolupráce.

Podstatné je dokázať minimalizovať škody, ktoré potenciálny (ne)priateľ dokáže napáchať na našej psychike:

  1. Sústreďte sa na to dobré vo vzťahu. Vychutnávajte pozitívne stránky vášho priateľstva, nakoľko sa len dá.
  2. Nekritizujte sa. Rozumejte tomu, odkiaľ pochádzajú vaše negatívne pocity. Ak voči niekomu, koho obvykle máte radi, cítite odrazu nevraživosť a začnete sa s ním porovnávať a súťažiť, dostaví sa obvykle pocit viny a zlyhania ako človek. To je však normálne. Tímy odmieňajú ľudí za spoluprácu, ale súčasne od jednotlivcov očakávajú, že zažiaria a vyniknú nad ostatnými. Je to už svojou povahou mätúce a je len normálne, že cítite vnútorný konflikt.

Najdôležitejšie zo všetkého je však nájsť tú správnu rovnováhu. Najviac pomôže mať čo najširšie spektrum rôznych podôb priateľstva. Môžete mať na pracovisku jedného skutočne dobrého priateľa, o ktorého sa môžete vždy oprieť a pri ktorom sa cítite vždy v pohode, potom jedného-dvoch (ne)priateľov, ktorí vás nútia pridať, snažiť sa viac a testovať svoje limity, a môžete si dovoliť aj jedného totálneho protivníka, aby ste sa celkom nenudili.

 4,769 total views,  9 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.