Píšte reporty a prezentácie chronologicky

Keď potrebujete udržať pozornosť iných ľudí, potrebujete rozprávať a písať tak, ako sú oni zvyknutí myslieť – aj čo do výrazov, aj čo do logiky.

Ľudské myslenie je sekvenčné, nastavené na “príbehy”. Príbehy majú svoj začiatok, priebeh a koniec. Ak takýmto spôsobom podávate svoje informácie, pomáhate ľuďom sledovať tok vašich myšlienok. V hlave sa im vytvára príbeh a je vysoká šanca, že si 1. lepšie zapamätajú a 2. ľahšie prijmú to, čo im podávate.

Ak teda pripravujete prezentáciu, neskáčte hneď do súčasnosti alebo niekam k “dôležitej udalosti” v strede. Urobte si najprv chronologickú časovú os, ako sa situácia vyvíjala. Zapíšte do nej všetky dôležité body a udalosti a potom sa ňou riaďte pri písaní alebo zostavovaní prezentácie – a pritom sa postarajte, aby tón bol osobný, aby to bolo rozprávanie z vášho pohľadu a s vašimi interpretáciami, aby publikum malo možnosť urobiť si svoje vlastné interpretácie.

 949 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.