Poďme bojovať proti nezamestnanosti!

Andrej Winter, Challengest, s.r.o.:

Podľa výskumu McKinsey stojí za veľkou nezamestnanosťou mladých v Európe veľký nesúlad medzi zručnosťami, ktoré mladí ovládajú a zručnosťami, ktoré požaduje trh. Firmy hlásia, že sú pripravené zamestnávať, no nemajú koho. Doplňme ešte, že podľa analýzy si 74% vzdelávacích inštitúcií myslí, že pripravujú mladých na prax, no z absolventov si to myslí už len 38% a z firiem len 35%. Vieme na koho ukázať prstom.

Keď sme pred 2 rokmi začínali rozbiehať Challengest, jeden z našich hlavných cieľov bolo priniesť mladým príležitosti, kde by mohli ukázať čo v nich je, no zároveň by sa mohli naučiť niečo z praxe. Samozrejme minca má aj druhú stranu a tých najlepších kandidátov si zas firma môže vybrať do svojich radov alebo použiť ich riešenie v biznise. Koncept sa overil veľmi úspešne, spolupracujeme s už viac ako 40 veľkými firmami a dokonca sa nám minulý rok podarilo vyhrať cenu HR Gold. No zbadal niekto, že by vďaka tomu klesla nezamestnanosť mladých na Slovensku? Žiaľ nie – Challengest je stále len kvapkou v mori.

Politici hovoria o reforme vzdelávania, no buďme úprimní, bez akejkoľvek prehnanej skepsy, kým reformu schvália, kým ju implementujú a kým začne dosahovať reálne výsledky, tak sa už nebude týkať ani našich detí. No netreba zúfať, viem o niečom čo môžeme spraviť my všetci a bude to mať okamžité dopady.

Počas práce v Challengeste som si uvedomil, jeden veľký problém nezamestnanosti mladých. Chýba im feedback – nepoznajú realitu. A myslím, že to je problém nezamestnanosti ako takej. Stačí si uvedomiť koľko firiem odpíše kandidátovi, že jeho CV je pre nich nezaujímavé. Keď sa na to pozrieme z druhej strany, tak podľa prieskumu ERE.net 50% aplikantov na pozíciu nespĺňa základné kritéria uvedené v pracovnom inzeráte, tak je jasné prečo na to recruiteri nemajú kapacitu. Podľa toho istého prieskumu sa len približne 5% aplikantov dostane na pohovor, kde si kandidát môže konfrontovať svoje predstavy o svojich schopnostiach s potrebami trhu práce. To znamená v priemere 20 poslaných aplikácií na jeden feedback.

Myslím, že ľuďom pri hľadaní dobrej kariéry môže pomôcť práve náš feedback. Všetci máme vo svojom okolí ľudí, ktorí ho potrebujú. Nemusí nás to stáť veľa a môžeme to robiť všetci. Nemusíme ukazovať prstom na školstvo. Môžeme začať od seba.

Preto dnes začíname usilovne pracovať na riešení, ktorým zľahčíme prácu ľuďom zodpovedným za výbery, umožníme nezamestnaným získať okamžitý feedback a následne tak prispejeme zníženiu nezamestnanosti . Teším sa keď vám o tom budeme môcť povedať viac!

Fotografia pochádza z tlačenej verzie čísla.

 3,546 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.