Predaj: Ako si stanovovať ciele, ktoré vedú k úspechu?

Existuje nejaký „najdôležitejší“ faktor, ktorý sám o sebe má tú silu, že vyvolá úspech alebo neúspech predajcu?

Ľudia pri tejto otázke obvykle čakajú odpoveď ako „nutnosť tvrdej práce“ a „vedomosti“ alebo „pozitívny prístup“. A hoci tieto faktory sú veľmi dôležité, o úspechu alebo zlyhaní predajcu rozhoduje jedna jediná vec – jeho schopnosť zostať sústredený na dosiahnutie zmysluplných cieľov.

Žiaľ, priveľa predajcov sa na stanovovanie cieľov pozerá ako na taktiku, ktorou sa im ich nadriadený snaží vnútiť nejaké ťažko dosiahnuteľné „čísla“. Hovorí z nich strach zo zlyhania. Niekedy sa podarí čísla dosiahnuť, inokedy nie – ale len úspešní predajcovia sú ochotní si to priznať. Tí neúspešní si nestanovujú ciele a svoj nedostatok fokusu a rozhodnosti zvaľujú na vonkajšie okolnosti, nečakané udalosti alebo na iných ľudí.

Americký tréner obchodných zručností John Boe: „Keď som začínal svoju kariéru ako poisťovací agent, mal som našťastie nadriadeného, ktorý poznal hodnotu stanovovania cieľov a kládol vysoký dôraz na osobnú zodpovednosť. V prvom dni môjho pôsobenia u nich ma posadil k stolu, dal mi blok papiera, pero a kalkulačku a povedal: ›Cieľ nie je nič iné než písomne podchytené zbožné želanie, opatrené termínom naplnenia.‹“

A tu sú tri kroky, ktoré vám pomôžu vyjasniť a dosiahnuť svoje ciele:

  • Určite, kam chcete ísť, a naplánujte si svoju cestu. Vaše ciele musia byť realistické a uveriteľné, ale súčasne dostatočne podnetné na to, aby ste boli ochotní zo seba vydať maximum a pociťovali ste hrdosť za svoje pokroky. Vyhnite sa cieľom ako „chcem zdvojnásobiť svoj príjem“ alebo „chcem tráviť viac času s rodinou“.
  • Napíšte si svoje ciele a vizualizujte si, ako ich dosiahnete. Všetko, čo stojí za dosahovanie, začína písomným plánom. A pretože myseľ funguje na obrazoch, nie cez čísla, mali by ste si vytvoriť „tabuľu mojej vízie“, na ktorú si dáte obrázky toho, čo chcete dosiahnuť. Už len pohľad na všetky tie dobroty vás namotivuje snažiť sa!
  • Čas od času si prejdite svoje ciele a urobte potrebné úpravy. Život prináša zmeny a zmeny si vyžadujú prispôsobenia v stratégii a taktike. Najrozumnejšie je denne si prechádzať svoje ciele a upravovať ich buď podľa situácie, alebo raz mesačne.

Napoleon Hill hovorí: „Čokoľvek dokáže ľudská myseľ vytvoriť a uveriť, dokáže aj dosiahnuť.“

 704 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.