Až 70% ľudí zažije v niektorom bode svojho života čosi, čomu sa hovorí “syndróm hochštaplera” (the impostor syndrome) – pocit, že nemajú na to, čo práve robia, len to zatiaľ ešte nikto neodhalil, ale už sa schyľuje…
Pocit, že ste si trúfli na viac, než na čo máte, sa nedostavuje len v počiatočných obdobiach kariéry, hoci najcitlivejšie bývajú práve obdobia, kedy človek mení rolu, teda keď pracovne postúpi na nadobudne nové zodpovednosti. Ak s tým nič neurobíte, môže vás to stáť motiváciu, zníži sa pocit vašej vlastnej hodnoty a v extrémnych prípadoch u ľudí nastupuje až depresia.
Behaviorálni terapeuti vám povedia, že to je prechodné štádium, nie diagnóza, čo značí, že to samé od seba prejde. Našťastie netreba len pasívne čakať, až to pominie – tu je niekoľko rád, čo v takom prípade so sebou robiť.
Dajte si doložku nebyť okamžite dokonalý
Keď Hiyaatun Sillemová prešla zo zástupcu riaditeľa na riaditeľa kráľovskej Royal Academy of Engineering, začalo byť zrejmé, že odrazu bude oveľa viditeľnejšia než dovtedy pre spolupracovníkov i pre členov – ia to bolo niečo, čo pre ňu nebolo prirodzené! Ako s každou novou zručnosťou, aj tu potrebovala dorásť do novej roly – a na to potrebovala čas a umožniť si nebyť okamžite vo všetkom dokonalá.
“Lídri by nemali na seba tlačiť byť perfektní vo všetkom hneď od prvého dňa. Nerušilo ma, že ostatní vidia, že som dielo v procese zdokonaľovania. Niektoré dni boli lepšie ako iné – a to bolo v poriadku. Niekedy je lepšie ukázať ten proces a nie vždy len prezentovať hotový produkt,” povedala Sillemová pre Management Today.
Buďte objektívni
Keď syndróm hochštaplera naplno udrie, majú ľudia často problém prijať hocijakú osobnú pochvalu, píšu autori a tréneri NLP Karen Meagerová a John McLachlan. Navrhujú odvyknúť si vnímať sa v negatívnom svetle pomocou niečoho ako “uveriteľné mantry”.
Ide o vyjadrenia k vášmu osobnému výkonu, ktoré sú doložené faktami a nemôže ich spochybniť ani ten najpochybnejší jedinec. Sem patria vyjadrenia ako “tvrdo na sebe makám” alebo “ak sa nebudem účastniť, iní budú mať problémy”. Sú to absolútne objektívne vyjadrenia, ktoré sa navyše úplne vyhýbajú emocionalite – to preto, že s nástupom emócií by sa znova začínalo ozývať sebaposudzovanie.
Keď si nejakú uveriteľnú mantru vyberiete, začnite ju používať na to, aby ste pomocou nej objektívne vyhodnotili aj iné stránky vašej výkonnosti. Tým učíte svoju myseľ prijímať sa v novej pozícii. A len čo si myseľ navykne na nový sebaobraz, syndróm hochštaplera sa stratí.
Získajte iný uhol pohľadu
Jenormálne cítiť sa preťažene, keď si vaša nová rola vyžaduje vyvážiť mnoho navzájom si konkurujúcich priorít; vtedy len ťažko dokážete presvedčiť sami seba, že ste na nový džob tá najsprávnejšia osoba… Ale váš pohľad sa vyjasní, keď zúžite svoj fokus.
Niekedy odstup od veci značí, že získate iný uhol pohľadu a odrazu viete, na čo sa potrebujete sústrediť ako prvé – čo je tá vec, ktorú z daného momentu viete najjednoduchšie urobiť, čím si uvoľníte čas a pozornosť pre ten zvyšok. A tým, že už budete mať za sebou prvý pozitívny výsledok, dostaví sa aj väčšia odvaha a chuť riešiť aj veci, ktoré možno dnes ležia celkom mimo vašej zóny komfortu.
Postarajte sa o pevnú zem pod nohami
Niekedy sa cítite ako hochštapleri preto, že daný džob skutočne nie je pre vás vhodný. Len čo si to uvedomíte, máte možnosť presunúť svoju energiu na niečo, kde budete mať väčší dopad a získate vyšší pocit uspokojenia, hovorí Rob Cross, autor knihy The Great Man is Dead.
Cross navrhuje, aby ste si položili tri otázky, ktoré vám pomôžu dostať znova pod nohy pevnú pôdu:
- Kto som?
- Prečo som tu?
- Ako budem viesť a žiť?
Prvá otázka vám pripomína vašu autentickú identitu cez všetky tie predstavy iných a prostredia, ku ktorým sa možno dnes hlásite (“už otec vravieval, že je lepšie mať pod sebou čím viac ľudí – to len ja som taký mizerný introvert!”).
Druhá otázka vám pomáha zistiť, čo je pre vás dôležité, čo potrebujete mať v živote naplnené, aby ste sa cítili spokojní a dobre vo vlastnej koži.
Tretia otázka vám pomáha neodvrátiť sa od svojich potrieb a poslania a určiť si spôsob fungovania, ktorý bude oboje napĺňať.
Niekedy odpovede na tieto otázky môžu viesť k poznaniu, že ste šťastnejší presne tam, kde práve ste, a že nepotrebujete kariérne rásť ani zviditeľňovať sa, priznáva Cross.
Podľa Stephena Jonesa: How I stopped feeling like a fraud
3,498 total views, 3 views today