Protiliek na mikromanažment očami úspešného podnikateľa

“Ak nevieš,  nakoľko samostatný je tvoj tím, polož si otázku, koľkokrát za deň používaš slovo delegujem?” Toto je cenná rada, ktorú dostal podnikateľ Nicolas Cole od jedného z podnikateľov v Silicon Valley – a pomocou nej sa zbavil svojej snahy mikromanažovať.

V článku How One Question Helps Me Manage a Fast-Growing Startup Team (Ako mi jediná otázka pomáha riadiť tím rýchlo sa rozvíjajúceho start-upu) Nicolas Cole z Digital Press popisuje, ako jediná otázka zmenila jeho život a pomohla mu k výraznému úspechu:

Túto lekciu som sa naučil od veľkopodnikateľa Jeffa Seiberta – a dnes ju používam vo všetkých oblastiach môjho života.

Keď sme budovali Digital Press za posledných pár mesiacov a kým sme sa potýkali s obvyklými bolesťami začínajúcich podnikov, zistil som, že delegovanie u mňa prešlo z dobre znejúcej teórie rýchlo do stavu “bez tohto sa nepohneš vpred”. Ako podnikateľ som sa dostal do bodu, kedy si už nemôžem dovoliť luxus robiť všetko, čo urobiť treba.

Kým Digital Press pozostával len zo mňa a kamaráta, sediacich okolo malého stolíka v mojej kuchyni, tak sme si ten luxus mohli dovoliť.  Získavali sme klientov. Viedli sme účty. Robili sme celú prácu. Marketovali sme svoje služby. Robili sme všetko toho – pretože sme nemali na výber.

Dnes by bolo ľudsky neúnosné, aby sme ešte stále takto fungovali. Alebo by nás to aspoň zložilo. Takže sme sa naučili klásť si otázku: “Ako môžem túto úlohu delegovať inému členovi tímu?”

Dnes moje e-maily klientom vyzerajú nasledovne:

“Som rád, že budeme spolupracovať! Do adresátov pridávam aj Ashley, ktorá s Vami doladí fakturáciu. Pridávam Katrinu, ktorá sa s Vami dohodne, kedy a ako budeme zisťovať Vašu spokojnosť. Prosím, neváhajte sa s nimi skontaktovať, kedykoľvek budete mať nejakú otázku.”

Tým, že veci delegujem na iných členov tímu, chránim si svoje najcennejšie aktívum – svoj čas – lepšie povedané, čas, ktorý môžem stráviť prácou na veciach, ktoré výrazne zvýšia alebo zlepšia náš biznis ako celok.

A len čo som videl úspech tejto metódy u nás v podniku, začal som ju prenášať aj do zvyšných oblastí môjho života. Nerobil som to dobrovoľne, ale skôr z donútenia, pretože budovať podnik a udržiavať pozitívne a zdravé vzťahy s rodinou a priateľmi nie je jednoduché.

Delegujem tak často, ako to je možné – len si pritom dávam pozor, aby moje delegovanie tí ostatní nevnímali ako “je mi to jedno”.

Keď sa pozerám na svojich kolegov, vidím, aké ťažké je pre nich delegovať. Než sa vám to dostane do krvi, cíti sa to, ako keby ste si odmietali zašpiniť ruky – cítite sa zaň takmer previnilo; a ak už nie previnilo, tak aspoň máte obavu, či sa ten, komu delegujete, dokáže s úlohou vysporiadať aspoň tak dobre ako vy.

Je to problém s pocitom kontroly. A ak ho neošetríte, tak si vybudujete nerozvíjateľný biznis, pretože nástojíte na tom, že budete robiť každé sebamenšie rozhodnutie vy.

Ak sa naučíte delegovať, rýchlo zistíte, kde svoj čas strávite produktívnejšie – riadením celého orchestra miesto toho, aby ste sa sami snažili zahrať súčasne každý jeden nástroj.

To prvé produkuje hudbu; to druhé produkuje nefunkčnosť a stres.

 1,501 total views,  2 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.