Rozdeľuj a panuj: máte v tíme narcisa?

Možno ich poznáte: sú nedotknuteľní, unesení sami sebou, všetko je len o nich, majú nároky a žiadne povinnosti. Ich slovo a úsudok sú platnejšie ako slová a úsudky iných. Hovorí sa im „narcis“.

Väčšinou trvá, než zistíte, že máte do činenia s narcisom. Mávajú totiž dve polohy. V jednej sú šarmantní a vykresľujú sa vám v tej najlepšej podobe, ale len čo si vás „anektujú“, začínajú prejavovať svoju druhú tvár – a znemožnia konštruktívnu (alebo vôbec nejakú) spoluprácu. Pretože narcis je nastavený na „divide et impera“, rozdeľuj a ovládaj.

Tu je niekoľko signálov, podľa ktorých narcisa rozpoznáte:

  • Ľudí používa ako šachové figúrky. Je zameraný na svoju vlastnú výhodu a nič iné. Na prvý pohľad sa môže prezentovať ako vzorný pracovník, pretože potrebuje dosiahnuť, aby ste ho akceptovali a uverili všetkému, čo povie. Obvykle to dosahuje prehnanou ochotou a ústretovosťou v prvom kontakte a vytváraním dojmu, že s vami má celkom mimoriadny vzťah. Je to taktika, ako vás učičíkať, aby ste prestali rozoberať, čo hovorí a robí. Nezáleží mu na vás; nezáleží mu na nikom okrem seba a svojich výhod.
  • Je manipulátor: vie, čo treba kedy povedať, aby ste si ho obľúbili. Vie vám načúvať, aby zistil, kde máte slabé miesta, a potom dokáže na ne udierať a vyvolávať vo vás emócie. Najjednoduchšie ho odhalíte podľa toho, ako sa správa k ľuďom, ktorí stoja na spoločenskom rebríčku “nižšie” alebo od ktorých si nesľubuje nijaký úžitok (obsluha). Všímajte si, aký kritický býva voči pochybeniam iných. To preto, lebo sa potrebuje cítiť lepší ako hocikto iný. Ak ste šéf, spočiatku vás možno bude ospevovať, ale len čo podľahnete jeho šarmu, začne mať potrebu cítiť sa lepší ako vy.
  • Prekrúca fakty. Keď narcis niečo neznáša, je to odmietnutie alebo nepripustenie jeho pravdy. Nemá problém prispôsobiť si realitu tak, aby vyhovovala jeho zámeru. Pokojne vynechá, skreslí či “vylepší” fakty tak, aby podporili a posilnili jeho tvrdenie. Veľmi často bude cielenými dezinformáciami vopred ovplyvňovať okolie, aby si zabezpečil, že mu jeho úmysel prejde.
  • Potrebuje vyzerať úžasne. Narcis je citlivý, ako pôsobí na iných, a tak starostlivo vyberá, čo o sebe rozšíri. Dáva si záležať, aby sa dostal do situácií, kedy vyzerá úžasne. Dáva si pozor aj na to, ako vyzerajú ľudia okolo neho – a neváha ich nenápadne pohaniť, aby vyzeral sám ešte lepšie. Mnohí narcisi sú spočiatku veľmi úslužní, aby vyzerali v očiach druhých ako dobrí ľudia – a vlastne aj vo vlastných očiach, čo im potom vytvára nárok kedy-tedy sa zasprávať menej čestne.
  • Dožaduje sa komplimentov. Na prvý pohľad pôsobí charizmaticky a s vysokou dôverou v seba samého, ale tým len zakrýva nedostatok sebadôvery. Práve táto neistota ohľadne toho, či si ho iní vážia, ho núti sústavne dokazovať, aký hodnotný človek je. Vyhľadáva pochvaly a snaží sa ich od okolia vylákať – niekedy aj tým, že sám seba pohaní, aby toho druhého donútil pochváliť ho a postaviť sa na jeho obranu. Inokedy sa zas sám chváli a nafukuje svoje zásluhy a porovnáva ich so zlyhaniami iných.

Divide: izolovať obeť a vyvolávať konflikty

Nezáleží mu na vás; nezáleží mu na nikom okrem seba a svojich výhod.

Keď sa narcis cíti ohrozený, jediné, čo zaváži, je presmerovanie nebezpečenstva/kritiky na druhých. Je rozhodnutý zvíťaziť a vyhrať za každú cenu, bez ohľadu na následky. Odchádza z boja tak, že za sebou zanecháva spálenú zem a bezvládne telá protivníkov. Nehľadá riešenia či východiská; hľadá potvrdenie svojej pravdy. Neostýcha sa ani siahnuť po zjavných lžiach. Má natoľko účelovo skreslené vnímanie reality, že verí, že má právo povedať čokoľvek a komukoľvek. Nanešťastie obvykle znie zdanlivo racionálne – a to aj vtedy, keď klame. Spolieha sa, že si nevieme predstaviť, že by nám mohol nehanebne klamať do očí.

&

Impera: podrobiť a dostať pod seba

Základným postupom narcisa je rozosiať nenápadne rozpory medzi ľudí, ktorí by mu mohli prísť na jeho pretvárku. Ak ho konfrontujete s nejakým jeho zlyhaním, okamžite prehodí horúci zemiak vám a vyhlási, že na ňom hľadáte chyby a nevšímate si chyby iných alebo aj svoje vlastné.

Urobí čokoľvek, aby svojho protivníka dostal do zlého svetla: ohovorí ho, bude poza jeho chrbát šíriť lži, pokúsi sa poškodiť jeho dobré meno. Preto sa s ním veľmi ťažko bojuje, pretože pravidlá slušného alebo aspoň rozumného správania preňho proste neexistujú.

Vždy prehrávate vy

Ak ste sa pustili s narcisom bojovať, pravdepodobne prehráte. Existuje jediný spôsob, ako nad ním vyhrať: opustiť situáciu a už nikdy sa nedostať do jeho blízkosti. Keď ho však máte v tíme, nemôžete si veľmi vyberať. Tam pomôže jediné – nenechať sa oslniť jeho počiatočným šarmom, izolovať ho čo najviac od kolegov, dávať mu samostatné úlohy, postihovať ich neplnenie a hovoriť o jeho zlyhaniach priebežne s nadriadeným. Ak to posledné neurobíte, môžete jedného dňa zistiť, že kým vy ste o ňom mlčali, on o vašej nespravodlivosti a neschopnosti už porozprával celému zvyšku podniku a hlavne vášmu nadriadenému, s ktorým sa medzičasom úslužne zblížil a pestuje v ňom pocit výnimočnosti.

Helena Reháková

Helena Reháková je šéfredaktorka časopisu Manažér, poradkyňa pre osobný a organizačný rozvoj, asesorka pri výberoch a hodnoteniach pracovníkov/kandidátov a autorka viacerých kníh. Vedie projekt sebarozvoja Rok pre seba a v oblasti dosahovania cieľov projekty Krok vpred a Ako si zhmotniť sen.

 9,050 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.