Samostatnosť zvyšuje motiváciu pracovníkov

Väčšina riadiacich pracovníkov sa dnes intenzívne snaží udržať si a zvyšovať motiváciu svojich podriadených, ale narážajú na to, že prístupov je veľmi veľa a ťažko sa z nich vyberá.

Pri prerábke firemnej stránky www.ibispartner.sk sme úplne zrušili Čitáreň, v ktorej okrem vybraných článkov z Manažéra bolo aj množstvo článkov, ktoré vyšli v našich niekdajších newsletteroch SuperTip a Prezentačné tipy. Keďže niektoré z nich obsahujú ešte aj dnes užitočné informácie a tipy, budeme ich každý piatok v tejto rubrike pravidelne zaraďovať do databázy starších článkov.

Dnešný článok je z blogu z 18. 2. 2015.

Aby ste veci zjednodušili, stačí, ak sa sústredíte na tri základné ľudské potreby: potrebu byť pánom svojho života (samostatnosť, rozhodovanie), potrebu cítiť sa hodnotne a prínosne a potrebu patriť k vyššiemu celku.

Vezmime si tú samostatnosť. Človek potrebuje pocit, že má kontrolu nad tým, čo robí, a že si môže vyberať z viacerých možností. Spôsob, akým im podávate informácie a popisujete situácie, rozhoduje o tom, nakoľko samostatne sa budú cítiť. Takže keď im odovzdávate ciele, nediktujte im ich ako predpis, ktorý sú povinní dosiahnuť, ale ich zarámcujte do toho, ako podporia celkovú úspešnosť vášho pracovníka a ako prispejú k vyššiemu, zmysluplnému cieľu. To vás donúti súčasne poskytovať viac informácií ako obvykle o pozadí problému, čím pre pracovníka vytvárate dostatočný priestor a bezpečnosť pre to, aby dokázal robiť rozumné samostatné rozhodnutia.

Netlačte na ľudí, aby ste zvýšili ich výkonnosť. Ak niekto sústavne dosahuje vysokú výkonnosť a udržiava si tento trend, tak len preto, že sa tak sám rozhodol, nie pre to, že naňho sústavne niekto tlačí.

 2,294 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.