Tri konexie, ktoré vynesú lídra do výšin výkonnosti

Poznáte obrovské americké sekvoje? Niektoré majú výšku až 36-poschodovej budovy a na to, aby ste objali ich kmeň, by ste potrebovali aj 12 ľudí… Napodiv, takéto vysoké a mohutné stromy nemajú hlboké korene, ako by sa dalo predpokladať. Ich korene idú do hĺbky len nejakých 2 m, ale zato sa rozvetvujú do šírky aj 30 m. Korene pri sebe stojacich stromov sa prepletajú, spájajú, zrastajú. Spoločne tieto stromy prekonajú búrky, smršte i záplavy. Najvyššie stromy na zemeguli nie sú také vysoké osamote. Zvládajú to spoločne.

Rovnaké je to aj u lídrov. Vaša kariéra a úspech do vysokej miery závisia aj od vašich konexií. A sú tri typy konexií, ktoré by si mal každý líder pestovať:

Váš tím

Iste, ako líder je vašou úlohou slúžiť svojmu tímu. Ale len čo to urobíte, stane sa podivná vec – váš tím začne slúžiť vám. Nemusíte problémy riešiť sami; môžete sa oprieť o nich. Ak máte niečo, čo by potrebovalo rozvíjať, oni na to prídu a poskytnú vám príležitosti. Keď vám dôverujú, sú schopní zázrakov. Ak ich vediete správne, posilňujú vašu pozíciu.

Vaša komunita

Druhá konexia, ktorá podporí vašu kariéru, je komunita ľudí na tej istej úrovni. Viesť ľudí je náročná práca. Niekedy je ťažká a nie vždy je príjemná. Pomôže, ak máte referenčných ľudí, ktorí vás povzbudia a podržia, prípadne vedia poradiť, ako na vec. Ale má to aj iné výhody, ak trávite čas s ľuďmi mimo vašej organizácie. Získate na svoje vlastné zážitky iný, nestrannejší uhol pohľadu a možno zmodifikujete ten svoj.

Vaši mentori a koučovia

Ďalšia kariéru podporujúca vec je mentor alebo kouč. Mnohí veľkí lídri mali počas svojej kariéry celú sériu mentorov a koučov… Nájsť si mentora alebo kouča je na vás. Pozor však, ako k veci pristupujete – ak ako niekto, kto zúfalo potrebuje opornú ruku alebo je obeťou situácie, ťažko si niekoho pritiahnete. Mentori ani koučovia nechcú riešiť váš život miesto vás. Potrebujete ľudí, ktorí už veľa veci prežili a majú vám čo odovzdávať alebo majú ten typ vplyvu, ktorý chcete nadobudnúť aj vy. Ak takého niekoho nájdete, oslovte ho s rozumným návrhom. Napríklad povedzte: „Zistil som, že vieš veľmi dobre vyhládzať vzťahy medzi oddeleniami a riešiť problémy. Presne v tejto oblasti teraz musím pridať a mám niekoľko špecifických otázok, ktoré mi asi vieš zodpovedať. Bol by si ochotný ma v tejto veci mentorovať? Sľubujem, že tvoje podnety budem brať vážne a nasadím ich, pretože ich práve veľmi potrebujem.“

Prijmite ich odpoveď. Ak súhlasia a majú nejaké požiadavky na čas alebo spôsob práce, akceptujte ich. Ak nesúhlasia, prijmite to bez naliehania. Aby mentorský vzťah fungoval, musí sedieť chémia.

A niekedy budete možno potrebovať k sebe aj kouča. Koučovia poskytujú cielenú spätnú väzbu a vedia poradiť, ako zlepšiť to, čo už máte, aby ste urýchlili svoju kariéru a pokročili s úlohami, ktoré pred vami stoja.

 1,281 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.