Viete, kedy treba cúvnuť?

Tvrdohlavosť nie je zakaždým na škodu veci – ale len pokiaľ nejde o tvrdohlavosť z nesprávnych dôvodov. Niektorí ľudia jednoducho neznášajú priznať si omyl alebo pochybenie, a tak tvrdohlavo zotrvávajú na svojich stanoviskách aj vtedy, keď už sami vidia, že sú neudržateľné.

Pri prerábke firemnej stránky www.ibispartner.sk sme úplne zrušili Čitáreň, v ktorej okrem vybraných článkov z Manažéra bolo aj množstvo článkov, ktoré vyšli v našich niekdajších newsletteroch SuperTip a Prezentačné tipy. Keďže niektoré z nich obsahujú ešte aj dnes užitočné informácie a tipy, budeme ich každý piatok v tejto rubrike pravidelne zaraďovať do databázy starších článkov.

Dnešný článok je z niekdajšieho blogu z 26. júna 2016.

Prečo to robíme? Najčastejšie preto, že máme strach zo zlyhania, strach zo straty imidžu dokonalosti. Tento strach nám neumožní znova skúmať svoje východiská a úsudky a neumožňuje nám vnímať, ako emócie skresľujú našu súdnosť. Buď niečo zúfalo chceme, alebo sa niečoho zúfalo bojíme. V oboch prípadoch sa dostavuje strach zo straty – a úmyselné privieranie očí pred pravdou.

Ako zistíte, či ste “správne” alebo “nesprávne” tvrdohlaví? Hľadajte na sebe niektorý z týchto príznakov:

  • držíte sa nejakého plánu alebo nápadu a nie ste ochotní začať ho spochybňovať alebo znova prehodnocovať, ani keď sa situácia možno zmenila (teda medzi rozhodnutím a súčasnosťou už prešiel istý čas)
  • robíte, čo chcete/čo ste si zaumienili, hoci to od vás nikto nečaká
  • keď iní predkladajú svoje nápady, máte tendenciu poukazovať na príčiny, prečo tie nápady nebudú fungovať (hľadáte chyby v myšlienkach iných ľudí)
  • keď sa vás niekto snaží presvedčiť o niečom, s čím nesúhlasíte, dostávate záchvat netrpezlivosti, frustrácie alebo priamo zlosti
  • keď vás o niečo žiadajú, naoko súhlasíte, pretože už dobre viete, že aj tak urobíte niečo celkom iné.

Pokiaľ máte niektoré z príznakov, je vysoká pravdepodobnosť, že strach zo straty tváre alebo vrodený perfekcionizmus a pocit nadradenej inteligencie vám bránia spochybňovať a znova skúmať vlastné východiská.

Nezabúdajte: čím viac času uplynulo medzi vaším rozhodnutím a terajšou situáciou, tým pravdepodobnejšie je, že sa vyvinula smerom, ktorý ste v čase rozhodovania nemohli vziať do úvahy. Schopnosť spochybniť svoje rozhodnutie a znova ho kriticky preskúmať nie je prejavom slabosti, ale naopak, prispeje k dokonalému výsledku a efektívnemu nasadeniu energie a zdrojov vás i vášho tímu.

 2,243 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.