Vlažné vodcovstvo: dopúšťate sa ho aj vy?

Lídri hrajú podstatnú úlohy pri vytváraní pokojnej a produktívnej kultúry. A čo je ešte dôležitejšie, majú silu vymyslieť, naformulovať a inšpirovať konanie, ktoré ľudí zbaví ich strachu a žabomyších sporov.

To, čo robíš, hovorí tak hlasno, že nepočujem, čo hovoríš.

Možno ste sa s tým stretli už aj vy – s riadiacimi pracovníkmi, ktorí pôsobia tak nejako “vlažne” – bez nasadenia a vnútornej hnacej sily (drajvu), s mnohým “obkecávaním” vyčkávajú na “vhodnejšiu príležitosť” a “priaznivejšie okolnosti” a do vecí idú neochotne a podozrievavo. Miestami to vedie až k tomu, že nadriadený má od nich oveľa optimistickejšie – niekedy až protichodné – informácie ako od zvyšku firmy!

Takíto nadriadení dokážu hodne poškodiť pracovnú klímu. Prečo?

Je to dané tým, že keď ste na riadiacom poste, všetci si vás zosilnene všímajú. Podriadení napríklad vnímajú a pozorujú oveľa viac, ako si obvykle myslíme. A ľahostajnosť, mľandravosť a nekonkrétna komunikácia vyzerajú podozrivo.

Keď podnik stojí pred veľkým projektom alebo zmenou a budúcnosť vyzerá neisto, to, ako vtedy vystupuje líder, dokáže zmierniť chaos – alebo ho rozdúcha.

Pritom “vlažné líderstvo” nie je len záležitosť vrcholového manažmentu. Pracovníci na všetkých úrovniach podniku veľmi pozorne sledujú správanie svojich nadriadených a správy, ktoré ním vysielajú. Líder určuje pracovnú klímu. Ak vysiela apatiu a ľahostajnosť, pracovníci zareagujú podobne. Celý jeho tím nadobudne tie príznaky, ktoré vysiela on ako líder.

Brian Braudis, autor knihy High Impact Leadership: 10 Action Strategies for Your Ascent, uvádza 4 spôsoby, ako sa vyhnúť vlažnému vodcovstvu:

1. Určujte tón

To, čo ako líder robíte, má obrovský dopad na váš tím, podriadených u ostatných manažérov, ba i na podielnikov. Ľudia zareagujú na to, čo vy vyštartujete. Začínajte teda s tou energiou a nasadením, aké si prajete vidieť u svojho tímu. Predveďte, koľko do toho vkladáte vy a kde sú hranice, z ktorých nemienite spustiť. Keď ľudia uvidia vašu energiu, nasadenie a prísľub, nielenže ich prijmú a začnú napodobňovať, ale stanú sa aj emisármi vášho prístupu vo vzťahu k ostatným ľuďom v prostredí.

Keď ste angažovaný, neúnavný a rozhodný, váš tím vám predvedie ich angažovanosť, neúnavné nasadenie a rozhodné konanie.

2. Komunikujte

Váš tím chce vyhrať a chce, aby ste mali úspech.

Komunikácia je oveľa viac než len to slovo. Je to štandard, ktorým lídri vedú, usmerňujú, motivujú a inšpirujú k akcii. Líderstvo jednoducho stojí a padá s komunikáciou. Jasná, dôveryplná a emocionálne prijateľná komunikácia podporí dôveru a ochotu nasledovať.

  • Buďte špecifickí. Jednoducho a trefne je viac ako zložito a nejednoznačne. Pozornosť je vzácny tovar a čas je ešte vzácnejší. Keď oslovujete tím, vypichujte hlavné body a podrobnosti si nechajte na neskoršiu osobnú komunikáciu.
  • Komunikujte z očí do očí. Nič nedokáže nahradiť priamy osobný kontakt a rozhovor. A keď hovoríme o rozhovore, máme na mysli dialóg, nie monológ… Vaši ľudia vedia, že toho máte veľa. Keď si utrhnete čas na priamy kontakt s nimi, získajú pocit, že majú čo povedať a že ich prínos sa váži – a nič nebuduje angažovanosť natoľko ako pocit, že vás berú vážne.
  • Jeden skutok je viac než desať slov. Čokoľvek urobíte, prekryje to, čo ste povedali. Už Ralph Waldo Emerson povedal: “To, čo robíš, hovorí tak hlasno, že nepočujem, čo hovoríš.” U osobného prejavu platí, že 55% každej správy odovzdávame rečou tela, 38% tónom reči a len 7% cez slová. Reč tela a tón reči podporujú – alebo podkopávajú – to, čo hovoríte. Keď máte nové informácie a rozpošlete ich ako memo, nemajú ani zďaleka ten účinok, ako keď sa porozprávate s ľuďmi a neformálne vysvetľujete svoj náhľad a odpovedáte na otázky, ktoré pritom vzniknú.

3. Buďte ostrov odhodlania v mori neistoty

Nové ekonomické prostredie nie je pre lídrov žiadna neznáma. Zvyšujúce sa nadnárodné vplyvy, požadovačnejší zákazníci a noví hráči na trhu, ktorí prichádzajú z času na čas s nápadmi, čo celkom predefinujú celé podnikateľské prostredie – to všetko sú len prekážky, ktoré treba prekonávať. Pre obyčajných pracovníkov to však je zdroj neistoty, neurčitosti a neprehľadnosti. Neistota vedie k obavám a obavy zvyšujú stres, znižujú produktivitu a zvyšujú konfliktnosť. Preto v období častých zmien potrebuje tím lídra, ktorý je ukotvený vo vlastnom odhodlaní. Takýto líder prináša ľuďom dôveru, jeho prítomnosť pôsobí upokojivo a pomáha pracovníkom orientovať sa.

Iste, vždy budeme musieť čeliť nejakým neurčitostiam. Ale keď líder predvedie, že v svojom odhodlaní dosiahnuť cieľ nepoľavuje, nervozita poľaví a pracovná morálka sa posilní. Pracovníci sa naorientujú a nasledujú.

4. Dávajte najavo nepoľavujúce nadšenie

Nič veľké bez nadšenia nedosiahnete. Prejaviť nadšenie je najľahšia cesta, ako sa vyhnúť vlažnému líderskému štýlu. Pracovníci vidia a cítia vaše zanietenie a odhodlanie a nasledujú vás svojím správaním. Váš tím chce vyhrať a chce, aby ste mali úspech. Nikto v živote sa nesnaží skončiť na druhom mieste, ak môže dosiahnuť stupienok víťazov…

 1,289 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.