10 spôsobov, ako uspieť s projektom

Riadenie projektu vie byť poriadne stresujúci džob. Niekedy to vyzerá tak, že kamkoľvek pozriete, panuje absolútny chaos. Máte len dve ruky, ale na zem padá desať tanierov…

Úloha projektového manažéra nebýva jednoduchá. Manažment mu fučí za chrbtom a výsledky by chcel najradšej už včera, vývojári si práve vymysleli „zaručene najlepšie“ riešenie, ktoré vysoko prekročí čas i rozpočet projektu, a vy nie ste dosť veľký odborník na to, aby ste ich nachytali na hruškách. A potom si spomeniete, že vavríny aj tak zožne váš šéf. Stojí to za to, všetok ten chaos?

A prečo chaos? Prečo zmätky? Nasledovných 10 rád vám ukáže, ako si udržať hlavu nad vodou a dopracovať sa k cieľu.

1. Buďte úprimní. Nikdy neprekrúcajte alebo neretušujte skutočnosť. Ak ste niečo zbabrali, priznajte to. A pošpekulujte, ako to napraviť. Niekedy sa zdá, že je rozumnejšie nenaštvať ľudí hovorením pravdy, ale ono to nakoniec aj tak praskne – a zvezie sa to po vašom chrbte!

2. Pýtajte sa. Istotne, ťažko sa priznáva človeku, že niečo nevie. Nikto nechce mať pocit, že je „tak trochu mimo“. Čím menej však rozumiete, tým nekompetentnejšie budú vaše rozhodnutia a tým väčšie riziko znamená váš projekt. Len kladením milióna otázok sa dopracujete k takej hĺbke poznania, aby ste pochopili, aké problémy sa v projekte môžu vyskytnúť.

3. Výdatne komunikujte. V komunikácii viac býva viac. Prejdite aj niekoľkokrát každučký detail. Takto všetci členovia tímu pochopia, a niekedy sa v ich hlavách rozbehne kolotoč nápadov. Možno to, čo vy považujete sa priveľa komunikácie, je pre niekoho práve tá správna – a potrebná – miera.

4. Udržiavajte si poriadok. Nikto nikdy nebude mať takú jasnú predstavu o celom obraze ako vy. A preto ak nebudete veci držať na priadku, zaškatuľkované a označené, nikto iný sa v nich nevyzná. Váš tím bude hľadať riešenia a realizovať ich, ale vy ste tá osoba, o ktorej každý verí, že drží opraty pevne v rukách. To neznamená, že musíte mať veci podrobne zachlievikované – ale aspoň držte všetko súvisiace s projektom pekne na jednom mieste.

5. Vy vediete. Len jeden môže viesť – a to je vaša úloha. Váš šéf potrebuje úspešný projekt a niekoho, koho by mohol poháňať. Váš tím potrebuje niekoho, okolo koho by mohol pobehovať. Aj keď to niekedy nedávajú najavo, ale potrebujú vašu autoritu. Akonáhle sa v tíme začne súperiť o vodcovstvo, skončí projekt v koši.

6. Poznajte svoje medze. Každý z nás má silné a slabé stránky. Poznajte svoje. Ak nie ste v niečom dobrí a pre projekt je to dôležité, vytvorte tandem s niekým, kto v tom dobrý je. Nedovoľte, aby zastieranie vašich slabých stránok ohrozilo projekt. Ako projektový manažér musíte nájsť cestičku cez každú prekážku – aj keby ste tou prekážkou mali byť vy sami.

7. Buďte trpezliví. Niekedy vám všetko padá na hlavu. Členovia tímu chcú jedno, šéf zas druhé, približujú sa termíny a vám ešte nie je jasné, či to vôbec zvládnete. Buďte trpezlíví. Vy predstavujete ten kľudný bod v projekte. Vysvetlite svojim ľuďom, že úspech nerastie na stromoch, ale že sa treba zastaviť, zistiť, kde sa nachádzate, povedať si, kam sa chcete dostať, a naplánovať si kroky, ako to dosiahnuť.

8. Pamätajte na prvé detské krôčiky. Veci sa začnú riešiť, keď v tíme zavládne sebadôvera. Tá sa však dostaví, až keď ľudia vidia prvé úspechy, prvé hmatateľné výsledky. Naplánujte teda projekt tak, aby pozostával z malých a zvládnuteľných úloh, ktoré vyprodukujú rýchle výsledky a posunú projekt dopredu.

9. Majte stále plán B. Vy ste plánovali projekt. Či už skončí úspechom alebo neúspechom, za oboma ľudia uvidia vás. Ak chcete uspieť, musíte rozmýšľať dopredu a modelovať, čo by sa mohlo prihodiť. Zostavte si v hlave možné scenáre a stále znova nimi prechádzajte. Čo urobíte, ak sa stane toto či tamto? Ako by ste mohli zabrániť tomu, aby nastala hentaká katastrofa? Plánovanie projektu nikdy nekončí – vždy plánujete najbližší ťah.

10. Modelujte úspech. Nemusíte znovu vynájsť koleso! Nájdite si niekoho, kto má povážlivé skúsenosti s projektmi, najradšej s podobnými ako ten váš. Niekoho, komu dôverujete, kto vás rád vypočuje a poradí vám, ak to budete potrebovať. Zistite, čo fungovalo v jeho prípade, a pokúste sa to použiť i vo vašom projekte.

Projekty, ktoré dosiahli úspech, nedosiahli ho vždy preto, že mali najkrajšiu projektovú dokumentáciu. Dosiahli ho, lebo mali šikovného vedúceho, ktorý mal odvahu skúšať a učiť sa, predierať sa cez prekážky a dokázal strhnúť svoj tím k nadštandardným výkonom.

 1,878 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.