14 signálov, že by ste mohli prísť o svoju prácu v HR… a čo s tým robiť

Ani HR-isti nie sú imúnni voči prepusteniu. Niekedy dôvody na prepúšťanie viete kontrolovať, inokedy nie. Dôležité je včas rozoznať varovné signály a začať robiť protiopatrenia.

Alan Collins si spomína, ako si ho raz zavolal nadriadený a dôverne mu oznámil, že nebude môcť podporiť jeho projekt. Práve totiž dostal na schválenie faktúru z personálnej agentúry, ktorú už roky nepoužívali. Zavolal tam a zistil, že agentúra hľadá niekoho, kto ho má nahradiť.

„Snažili sme sa vám pomôcť, ale nejako ste sa nechytali.“

Zjavne viceprezidentka pre HR, nadriadená Collinsovho šéfa, poverila agentúru, aby našla na jeho miesto niekoho iného. A svojmu personálnemu riaditeľovi to jednoducho neoznámila. Bolo to ukončenie šesťmesačného obdobia, kedy nová viceprezidentka pre HR vyhodila každého z HR útvaru – až na Collinsovho šéfa. Pritom to vyzeralo, že sa jeho šéf s viceprezidentkou dobre zhodli a že spolupráca s novými kolegami v útvare ide hladko.

Málokedy vám vopred prezradia, že vás idú nahradiť niekým iným. O to dôležitejšie je preto sledovať varovné signály, ktoré ukazujú, že by sa k tomu mohlo schyľovať…

1. Dostali ste nového nadriadeného s mandátom robiť zmeny

Keď na váš úsek prichádza nový riadiaci pracovník, má to v sebe vždy potenciál, že budú nasledovať personálne zmeny – hlavne keď už prichádzajú s očakávaním, že majú zmeniť činnosť a štruktúru HR úseku. Ale hocijaký nový nadriadený si chce otestovať talenty a znižovať redundancie.

Pristupujte k príchodu nového nadriadeného ako k celkom novému zamestnaniu.

Možno ste pred príchodom nového šéfa patrili k vychyteným pracovníkom, ale teraz začínate z nuly. Nový šéf prichádza s inými očakávaniami a kritériami a čo bolo výborné včera, môže byť nanič zajtra. A ak navyše ešte v dobrom spomína nejakých šikovných niekdajších spolupracovníkov, čo boli na tej pozícii, kde ste dnes vy, môžete sa spoľahnúť, že sa váš popis práce bude meniť.

Čo s tým? Pristupujte k príchodu nového nadriadeného ako k celkom novému zamestnaniu. Mnoho ľudí urobí tú chybu, že pokračuje v práci tak, ako doteraz, a očakáva, že to vedúci sa prispôsobí pravidlám pracoviska. To je zbožné želanie. Nový šéf má predstavy – a je rozumné dozvedieť sa ich čo najskôr a nastaviť sa na ne.

2. Mali ste zlé hodnotenie výkonnosti

Ak vaše posledné hodnotenie výkonnosti nebolo práve hviezdne a nový šéf vám teraz fučí na krk, je to jasný varovný signál. Ak by sa zhoršili výsledky podniku a očakávali by sa úspory aj v oblasti pracovnej sily, ste na odstrel.

Čo s tým? Pracujte naplno, ale súčasne si aktualizujte životopis, rozhoďte siete medzi známymi a urobte si zoznam firiem, kde by vaše skúsenosti ocenili – a dohodnite si s nimi osobné pohovory.

3. Váš podnik má zlé finančné výsledky

Ak váš podnik nezarába alebo nie je schopný napĺňať plány, bude musieť urobiť nejaké zmeny – znižovať stavy, reorganizovať alebo sa vydať novou cestou. Potrebujete si uvedomiť, že vo všetkých týchto prípadoch môže byť vaše miesto ohrozené.

Čo s tým? Otvorene a realisticky zhodnoťte, ako zvyšok podniku vníma váš HR úsek. Ak len ako výkonnú jednotku, ktorú môže outsourcovať, alebo kde môže neťahať lacnejších a menej podnikavých ľudí, začnite sa obzerať po novom mieste.

4. Váš podnik bol predaný, alebo sa zlúčil s inou firmou

Ak bol váš podnik predaný alebo zlúčený, potrebujete si uvedomiť, že niektoré pozície budú odrazu pokryté dvojmo a že to môže mať dopady na vaše miesto.

Čo s tým? Majte vždy poruke powerpointovú prezentáciu, v ktorej zhrniete hodnotu, ktorú firme prinášate, takže ak by váš úsek prevzal nový nadriadený, viete okamžite doložiť svoju pracovnú hodnotu.

Neurobte tú chybu a nečakajte, až si s vami nový nadriadený dohodne pracovné stretnutie. Buďte nachystaní uchopiť býka za rohy a zanechať priaznivý prvý dojem. Ak nemáte svoju pridanú hodnotu dobre premyslenú, prenechávate ostatným, nech si na ňu urobia nejaký názor – a ten nebudete mať pod kontrolou.

5. Ubrali vám niektoré zodpovednosti

Ak vás neprizývajú na kľúčové porady a nežiadajú si od vás vyjadrenia k rozhodnutiam o obsadzovaní miest a stratégiám v oblasti pracovnej sily, máte problém!

Ak vám v rámci reštrukturalizácie ubrali zo zodpovedností, bol na to dôvod. Je jedno, či vám tvrdia, že vás chceli odľahčiť… Pravdepodobne si mysleli, že na niečo nestačíte a treba tým poveriť niekoho iného. To by mohol byť príznak, že s vami až takí spokojní nie sú.

Čo s tým? Pracujte v svojej oklieštenej právomoci tak dobre, ako dokážete, a obhliadnite si trh práce a nové príležitosti.

6. Nepatríte do vrcholovej skupiny

Vašu hodnotu ako HR profesionál máte vďaka svojej hĺbke a šírke poznania, vďaka svojim uhlom pohľadu a názorom.

Ak vás neprizývajú na kľúčové porady a nežiadajú si od vás vyjadrenia k rozhodnutiam o obsadzovaní miest a stratégiám v oblasti pracovnej sily, môže to znamenať niekoľko vecí:

  • váš nadriadený a kolegovia vás nepovažujú za strategicky dôležitých
  • váš nadriadený stratil dôveru vo vás
  • stali ste sa brzdou pri presadzovaní nových vecí a myslia si, že budú rýchlejšie napredovať bez vašej účasti.

Čo s tým? Začnite aktivovať svoju sieť kontaktov a kontaktujte personálne agentúry.

7. Nedarí sa vám získať podporu pre svoje projekty

Ak nedokážete získať podporu pre svoje HR projekty, iniciatívy v rámci práce s talentmi alebo rozpočet, môže to byť signál, že vás manažment prestal podporovať. Rovnako to môže znamenať, že prichádzate s návrhmi, ktoré nie sú v súlade s obchodnou stratégiou a potrebami biznisu.

Čo s tým? Hovorte s tými, ktorí vás nepodporujú. Zistite ich výhrady – a upravte svoj prístup podľa nich. A pripravte sa, že niektoré veci, čo sa dozviete, sa nebudú počúvať ľahko.

8. Správanie vášho nadriadeného voči vám sa výrazne zmenilo

Niektorí manažéri sa chcú zbaviť nepohodlných pracovníkov tým, že začnú na nich mať nerealistické očakávania.

Ak váš nadriadený má pre vás čoraz menej času, ruší schôdzky a komunikuje s vami zriedkavo a fakticky, sú to príznaky, že sa vaše cesty postupne rozchádzajú. Ak to nepodchytíte a nenájdete znova spoločný záujem, je vaše miesto ohrozené.

Ešte horšie je, keď nadriadený rozhodne, že budete reportovať niekomu inému. Všetko toto hovorí, že v jeho očiach už nie ste dôležití.

Čo s tým? Nepoľavujte. Snažte sa znova dostať s nadriadeným na jednu vlnovú dĺžku tým, že ho budete častejšie oslovovať a overovať si, nakoľko sa vaše prístupy ešte stále kryjú.

9. Vyrobili ste obrovský poprask

Keď niečo poriadne pokazíte v HR oblasti, môžete ľahko prísť o prácu. Iste, nikto nie je dokonalý a len ten, kto nič nerobí, nerobí ani chyby… Ale nikdy sa nepokúšajte zľahčovať svoje pochybenie, pokiaľ bolo výrazné a zjavné.

Aj sústavné nedodržiavanie a posúvanie termínov, pokiaľ je viditeľné, otriasa vašou stoličkou.

Čo s tým? Nájdite taký spôsob interpretácie vášho pochybenia, ktorý nebude vyzerať ako vážny nedostatok pri najbližšom uchádzaní sa o zamestnanie.

10. Doťahujete sa s klientmi dôležitými z pohľadu obratov

Ak napríklad obchodný riaditeľ začne vyplakúvať generálnemu riaditeľovi, že nové smernice HR mu znemožňujú robiť niektoré obchody, je najvyšší čas začať si robiť starosti. To posledné, čo potrebujete, je aby vás vnímali ako prekážku v boji o prežitie.

Čo s tým? Okamžite problém napraviť.

11. Dopustili ste sa ilegálneho, neetického alebo nemorálneho ťahu

Branie úplatkov, klamanie nadriadenému o práci, obvinenie zo sexuálneho obťažovania alebo kreatívne úpravy výdajov sú, ak sa prevalia, jednoznačný dôvod na kopačky.

Čo s tým? Hlboko sa zamyslieť nad sebou, čoho ste sa dopustili a či vám to stálo za to – a v tichosti sa zbaliť a odkráčať inam a dúfať, že váš ťah priveľmi nepoškodí váš chýr a šance u iných potenciálnych zamestnávateľov.

12. Vmanévrovali vás do situácie predurčenej na zlyhanie

Niektorí manažéri sa chcú zbaviť nepohodlných pracovníkov tým, že začnú na nich mať nerealistické očakávania. Ak váš nadriadený od vás večne žiada niečo, na čo vám nedáva zdroje, alebo ak vám zníži rozpočet na polovicu, asi si vás veľmi nepovažuje a nedôveruje vám.

Na druhej strane, niekedy nadriadený nemusí mať predstavu, čo sa skutočne dá v danej úlohe dosiahnuť a s akým nasadením.

Nech už je to akokoľvek, potrebujete si to spoločne vyjasniť.

Čo s tým? Situácie, kde ste predurčení neuspieť, sa dajú len ťažko zvrátiť. Najmä ak ide o úplne nového nadriadeného, najlepšie urobíte, ak sa na vec pozriete jeho očami a pokúsite sa pochopiť jeho uhol pohľadu. Možnože zistíte, že nie je celkom nerozumný – len odlišný od pohľadu bývalého nadriadeného.

A kým sa snažíte naplniť zadanie, začnite aktivovať svoju sieť známostí, či by nevedeli o nejakej novej pracovnej príležitosti pre vás. S nadriadeným, ktorý vás buď nechce alebo má nerealistické predstavy o tom, čo všetko je možné, totiž dlho nevydržíte.

13. Nadriadený vám dohodne osobného kouča

Toto môže byť dobrá vec rovnako ako zlá. To, že vám niekto objedná kouča, môže byť znak, že váš nadriadený je ešte ochotný do vás investovať. Ale môže to byť rovnako aj len formalita – zamestnávateľ si kryje chrbát, pretože sa chystá vyhodiť vás za nedosahovanie výsledkov. Takto bude môcť totiž povedať: „Snažilis me sa vám pomôcť, ale nejako ste sa nechytali.“

Čo s tým? Ak vám na vašom mieste záleží, nepristupujte k tomu cynicky. Choďte za nadriadeným a veľmi otvorene sa ho spýtajte, prečo vám pridelil kouča a čo máte vy a kouč spoločne dosiahnuť. Berte túto výzvu smrteľne vážne a snažte sa od kouča naučiť čo najviac.

14. Ste pridelení do korporátneho „mimoriadneho projektu“

Aj toto môže byť dobré alebo zlé. Niektoré projekty na vás upozornia tých na najvyšších miestach a dokážu úžasne pohnúť vašou kariérou vpred. Iné projekty môžu poslúžiť ako zámienka na to, aby vás dočasne uvoľnili z vášho miesta a obsadili ho niekým s vyšším potenciálom… a keď projekt skončí, skončíte s ním aj vy, pretože to projektové miesto jednoducho odracionalizujú.

Čo s tým? Potrebujete preskúmať skutočnú hodnotu a prínos projektu pre vašu kariéru. Úprimne sa porozprávajte s nadriadeným, s mentorom, a počúvajte, čo sa vo firme hovorí. Ak váš mimoriadny projekt je len papierovanie a nadriadený vás doňho tlačí, už si nezachránite tvár. Proste sa len usmejte, prijmite túto novú rolu a začnite si oprašovať svoj životopis.

 5,227 total views,  2 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.