3 cesty, ako sa „(ne)seknúť“…

V závislosti od toho, za akých podmienok sme nútení robiť rozhodnutia, rozhodujeme troma základnými spôsobmi:

  • najprv porozmýšľaj
  • najprv to prežuj
  • najprv urob.

„Najprv porozmýšľaj“ používame vtedy, keď sú veci pomerne jasné, máme štruktúrovaný kontext a spoľahlivé informácie. Vtedy začíname definíciou problému, diagnostikujeme príčiny a navrhneme vhodné riešenia. Pre všetky tieto kroky máme spoľahlivé nástroje, napr. Ishikawov diagram, rozhodovací strom a pod.

Pri situáciách, ktoré si vyžadujú medziútvarovú komunikáciu a kreatívne riešenia, najlepšie funguje prístup „najprv to prežuj“. Je to štvorkrokový proces a pozostáva z prípravy (nadobudnutie dôkladných poznatkov o probléme), inkubácie (času, kedy myseľ celkom neštruktúrovane „prežúva“ problém), osvietenia (keď nám odrazu svitne a vidíme riešenie) a overenia (keď si svoje osvietenie overujeme všetkými možnými prostriedkami).

„Najprv urob“ používajte v nezvyklých a neprehľadných okolnostiach. Tento prístup experimentuje s rôznymi pohľadmi na vec, študuje, ako zaberajú, a opakuje úspešné riešenia, kým tie menej úspešné eliminuje.

 3,764 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.