Najnovšie vydanie HR-Reportu firmy Hays sa sústreďuje na agilné organizácie a skúma, čo z ich pohľadu budú pre rok 2018 najvýraznejšie témy v oblasti riadenia ľudských zdrojov. Podľa výsledkov zoznam vedú stabilizácia a zaangažovanosť pracovníkov, vytváranie pružnejších pracovných štruktúr a podporovanie pracovnej schopnosti zamestnancov.
Agilné metódy sa čoraz viac uplatňujú aj vo firmách, ktoré nie sú svojou povahou “digitálne”, pretože digitalizácia zasahuje aj do fungovania klasických organizácií. Napriek tomu, že je ťažké klasickú organizáciu rozhýbať a začať v nej meniť zabehané štruktúry systémom, ktorý z nej urobí agilnú organizáciu, aj pred týmito firmami stoja otázky, ktoré potrebujú v roku 2018 riešiť, ak nechcú stratiť svojich ľudí v prospech agilnejších konkurentov.
Nemecká štúdia ukazuje, že hoci je význam agilných metód vysoký, zakoreňujú sa v podnikaní len pomaly. Už pre 51% respondentov štúdie hrá otázka agility veľkú až dominantnú rolu a bude ešte rásť. Praktická aplikácia agilných princípov však pokrivkáva: len asi každý štvrtý respondent poznal agilné metódy ako design thinking, inovačné laboratórium či lean start-up a ešte menej ich tieto nástroje aj využíva. Hlavným dôvodom je, že klasické organizácie majú tendenciu zotrvávať v starých koľajach a odolávajú aj dobre mieneným zmenám.
Ako najväčšia prekážka agility sa ešte stále uvádzajú nepružné, príliš štandardizované procesy. Vďaka tomuto sa ťažko podniku adoptuje a kaskáduje nadol duch agility, pretože existujúca kultúra sa priamo bije s princípmi agility. Kompetencie a rozhodovacie právomoci sú nevyjasnené a vytiahnuté často príliš nahor, než aby vytvárali pružné pracovné prostredie. Preto pracovníci nemajú priestor ani ochotu prispôsobovať sa zmenám a pracovať v rámci nových mantinelov.
Čo znamená prechod k vyššej agilite pre HR?
Pre HR útvary je preto pre rok 2018 napriek (alebo vďaka) trendu agility najdôležitejšie udržať si pracovníkov. Na druhom mieste nasleduje flexibilizácia pracovných štruktúr. Oboje sú top témy bez ohľadu na to, či hovoríme o agilite alebo nie. K nim v tomto roku pribúda aj nová téma – udržať a podporovať pracovnú schopnosť (zamestnateľnosť) pracovníkov. Táto téma je produktom čoraz vyššieho tempa zmien v jednotlivých oblastiach, ktorým sa musia naši zamestnanci prispôsobovať.
Ako to dosiahnuť? Štúdia ukazuje, že zlepšovaním pracovnej klímy (57%), pružnou pracovnou dobou (46%) a trhovo adekvátnym odmeňovaním (44%). Aspoň v tejto oblasti sa rozdiel medzi “má byť” a “je” u skúmaných podnikov výrazne zmenšil.
Hays HR-Report 2018 ukazuje, čo sú tri najvýraznejšie témy pre HR na agilnom pracovisku.
Správu Hays na stiahnutie nájdete tu: Hays HR-Report 2018 .
3,348 total views, 3 views today