6 varovných signálov, že sa práve dohadujete s psychopatom

Aj vy máte niekedy pocit, že váš partner v rozhovore je nebodaj úchylný? Vedci tvrdia, že 1% populácie sú psychopati. Ale na rozdiel od obľúbeného obrazu sériových vrahov, ktorým nás zaplavujú médiá, nie každý psychopat je “masovkár”. Sú to väčšinou len manipulatívni ľudia, ktorí robia iným zle bez toho, aby za to cítili zodpovednosť alebo výčitky. 

Ako sa prejavuje psychopat?

Psychopati sú sociálni chameleóni a vedia dokonale zapadnúť do každej situácie. Dokonale dokážu meniť svoju identitu tak, aby dostali to, čo chcú – peniaze, sex, ale najčastejšie pozornosť. Robia to tak, že zrkadlia prejavy iných. Pretože majú schopnosť idealizovať iných, vníma ich náhodný okoloidúci často ako šarmantných, nevinných a zábavných.

Ich skutočná podstata sa začne prejavovať až vtedy, keď sa nudia alebo sa cítia ohrození. Vťahujú vás do sporov, ktoré sú vysoko nepodobné na čokoľvek iné, čo ste zažili. Často je príčinou sporu niečo zlovoľné alebo nevhodné, čo spravili oni – ale čoskoro zistíte, že to vy sa bránite

Podľa psychológov sa hodne “psychopatov” nachádza aj v manažmente. To preto, že na to, aby ste viedli veľký podnik, potrebujete mať schopnosť disponovať zdrojmi, v tom aj ľuďmi – čiže nesmiete mať výčitky svedomia, ak kvôli dosiahnutiu cieľa a zabezpečenia práce pre stovky potrebujete dvoch-troch prepustiť, alebo ak potrebujete presadiť svoj plán zmeny ponad hlavy všetkých ostatných…

Najhoršie je, ak takéhoto jedinca máte na pracovisku, ako šéfa, v svojom tíme alebo medzi kolegami. Bežný človek nebýva pripravený na skreslený pohľad na svet, ktorý takýto psychopat má, a ktorý mu umožňuje robiť ťahy, že sa vám z nich rozum zastavuje. Než sa nazdáte, stojíte uprostred dobre nafúknutého konfliktu a vaše márne snahy dostať ho pod kontrolu sa odohrávajú na očiach všetkých, takrečeno “v priamom prenose”!

Ako zistíte, že ste sa práve začali vadiť s psychopatom? Tu je 6 varovných signálov:

1. Klamú a vyhovárajú sa.

Každý robíme chyby, ale psychopati sa častejšie vyhovárajú než dostoja svojmu slovu. Ich konanie sa nekryje s tým, čo hovoria, a ich falošné prísľuby vás už toľkokrát sklamali, že ste radi, keď urobia niečo aspoň napoly tak, ako bolo dohodnuté. Tým si vás nastavili na to, že ste vďační aj za ledva únosné správanie sa k vám.

2. Ich tón je poučovačný a zhovievavo-pohŕdavý.

Psychopati sa snažia udržať si vás pod kontrolou tým, že vám uberajú istotu. Počas celej zvady si budú udržiavať chladný, pokojný odstup, ako keby sa vám vysmievali. Odhadujú vaše reakcie, aby zistili, čo všetko si ešte voči vám môžu dovoliť. Keď nakoniec zareagujete emotívne, zdvihnú obočie, ironicky sa uškrnú a poradia vám, aby ste sa hlavne vopred ukľudnili, prípadne sa zatvária dotknuto a sklamane.

3. Prejavujú pokrytectvo, z ktorého vám rozum bude zastávať.

V hádke to vyzerá tak, že vám bezostyšne začnú pripisovať svoje vlastné nečisté ťahy a vlastnosti. Nie je to obvyklá projekcia, ktorú robievame podvedome. Psychopat vie, že skresľuje a zohýba si realitu tak, ako sa mu to hodí. Robí to preto, aby od vás dostal nejakú reakciu. Jeho cieľom je “uloviť” vás, aby ste šli do emocionality a začali v očiach publika vyzerať ako idioti.

4. Ako keby mali v sebe viacero rôznych osobností.

Keď dôjde k hádke s psychopatom, pravdepodobne zaregistrujete jeho rôzne tváre. Keď sa začnete odťahovať od ich obviňovania a klamstiev, začnú ukrivdene skuvíňať a ospravedlňovať sa a budú vám lichotiť, a ak toto nezaberie, prejdu okamžite na urážky a vyhodia vám na oči ako zlo presne tie veci, ktoré na vás pred minútou tak obdivovali… Ako sa snažia znova vás ovládnuť, budete sa čudovať, s kým to vlastne práve máte do činenia.

5. Hrajú večnú obeť.

Ich zlé správanie sa vždy bude dať odvodiť od ich zlej minulosti, odporného šéfa, autoritatívnych rodičov, šialeného partnera… Cieľom je vybudiť vo vás súcit, aby ste ich ľutovali aj vtedy, keď urobia niečo absolútne odporné. A keď sa im podarí presmerovať vašu pozornosť z ich činu na ich ó-takú-strašnú minulosť, začnú vykríkať, že im ubližujete, kým nakoniec ubližujú oni vám.

6. Cítite potrebu vysvetľovať im základné ľudské emócie.

Zistíte, že sa im snažíte vysvetľovať empatiu a láskavosť s pocitom, že keď pochopia, že vám robia zle, prestanú vám robiť zle. Lenže oni vám nerobia zle preto, že by to netušili, ale preto, že im robí dobre robiť inému zle… Vy sa v nich snažíte vidieť to dobré. A kým sa o to snažíte, oni vedia veľmi presne, kam treba udrieť, aby to bolelo.

Je len jediný spôsob sebaobrany – opustiť situáciu i osobu

Hádky s psychopatmi vyčerpávajú – ešte celé hodiny a dni to rozoberáte v hlave a snažíte sa zistiť, kde sa to zvrhlo. Ich cieľom je vyprovokovať vás. Ich cieľom je zatiahnuť vás do hádky. Vy v tej hádke nemôžete nič získať, ale psychopat v nej získava dve veci – má vašu plnú pozornosť a tým, že vám robí zle, konečne má niekoho, kto je na tom horšie ako on… konečne má pocit moci nad niekým.

Ak je to v pracovnom prostredí, psychopat vás chce vytočiť, aby vás spolupracovníci a nadriadení začali považovať za labilného, hysterického človeka. Vo vzťahu sa snažia vytočiť vás, aby vám (a potenciálnym budúcim partnerom) predviedli, aký menejcenný exemplár ste (a ako musíte byť radi, že máte aspoň ich).

Takže keď sa nabudúce bude niekto snažiť zatiahnuť vás do iracionálnej hádky, len sa usmejte, prisvedčte a opustite situáciu. Nezaslúžia si ani sekundu vášho času.

 12,123 total views,  2 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.