„7 statočných“ pre úspešné premeny

 1. Presná snímka stavu
  Premena nie je samoúčelná. Problémy a spúšťacie mechanizmy musíme presne definovať a musíme rovnako presne stanoviť, čo je cieľom premeny a ako to bude vyzerať, keď ju dosiahneme.
 2. Premena je projekt
  Úlohy treba koordinovať ako každý bežný projekt. Všetky oblasti, ktorých sa premena dotkne, treba zavčasu zaangažovať, aby sa vopred odstránili nevyhovujúce riešenia a odpor zo strany postihnutých.
 3. Ryba smrdí od hlavy!
  Vrcholový manažment musí kráčať v čele celého projektu premeny, a to bez výhrad. Platí heslo „neprikazovať, ale ukazovať“.
 4. Neobchádzať emócie
  Zúčastnení musia želateľný cieľ nielen racionálne chápať, ale musí byť pre nich aj emocionálne príťažlivý.
 5. Z postihnutých urobiť spolutvorcov
  Zúčastnení musia mať možnosť angažovať sa v projekte premeny. To si vyžaduje dostatočné informačné toky a spätné väzby z jednotlivých etáp premeny.
 6. Dobré zachovať
  Premena neznamená, že všetko staré bolo zlé. Z existujúceho treba vybrať tie dobré a fungujúce veci a vpliesť ich do nového systému.
 7. Pocit „Ľavou zadnou“
  Ciele procesu premeny sa musia všetkým pracovníkom zdať reálne a zvládnuteľné. Dôležité je vyzdvihovať každý čiastkový úspech – potom aj občasné neúspechy neodradia od pokračovania.

Spracované s použitím ManagerSeminare 27/97

 3,349 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.