Aj intuícia má svoje hranice

V interview pre nemecký časopis Personalführung vysvetľuje Rüdiger Kabst, profesor na Paderbornskej univerzite, prečo majú HR manažéri v Nemecku taký malý vplyv. Na rozdiel od napr. finančných manažérov, ktorí majú svoje pevné miesto vo vedení podniku, je v Nemecku asi len 50% personálnych manažérov členmi vedenia podniku. Nemajú totiž na rozdiel od finančných manažérov žiadne čísla, ktorými by presvedčili.

Druhý hendikep je ich rôznorodosť. Sú medzi nimi právnici, ekonómovia i andragógovia – a preto nehovoria jednotnou rečou. Navyše ak študovali svoju oblasť, tak najčastejšie ako kombináciu všeobecného hospodárstva s psychológiou. Chýba im vzťah k analýzam a číslam.

Kabst: „HR by mal byť hnací motor inovácií, myslieť podnikateľsky a strategicky a prevychovávať zamestnancom na spolupodnikateľov svojho zamestnávateľa.“ Pri rozhodovaní by sa mali opierať nielen o skúsenosti, analýzu prostredia a intuíciu, ale by mali využívať aj vedecké poznatky a spracovať ich spôsobom, ktorému porozumejú aj pragmatickí technici. „Nechcem tu brojiť proti intuícii,“ hovorí Kabst, „ale aj náš pocit má svoje hranice – a presne tu by nesmierne dokázalo pomôcť podloženie vedeckými zisteniami.“

 3,921 total views,  6 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.