Ako Caterpillar mení svojich ľudí na motýle

Húsenka meniaca sa na motýľa je dobrá analógia pre kariérny rast v Caterpillar Inc. – s tým, že úlohu biochémie preberá útvar HR.

Kimberley Hauer, viceprezidentka a riaditeľka HR, nastúpila do firmy priamo zo školy, ešte počas štúdia. V prvom roku svojej stáže robila interview s výrobnými pracovníkmi, ktorí sa uchádzali o rôzne pozície v podniku. Od mája 1997 do roku 2011, kedy sa stala HR riaditeľkou, prešla všetkými pozíciami v HR. V prvých rokoch vo firme Caterprillar, producentovi banských a ťažobných zariadení, fungoval úsek HR skôr ako „papierovacie“ oddelenie, ktoré sa staralo o to, aby veci boli v poriadku a ľudia dostali svoju mzdu. Postupne sa však útvar premenil z administratívy na skutočného biznis-partnera. Manažéri potrebujú HR a HR potrebuje výrobné útvary. „Sme v tom spoločne,“ hovorí Kimberley Hauerová, „a ak to, čo robím, neprináša pridanú hodnotu, tak by som to nemala robiť. To je trochu iný prístup než „tu mám svoje HR zásady a ty sa ich musíš držať.“

Hauerová má svoj vlastný útvar, ale v jednotlivých profit-centrách sa nachádzajú ešte ďalší HR-špecialisti, ktorí jej priamo nepodliehajú. Časté diskusie s týmito partnermi umožňujú HR úseku veľmi presne sa nastaviť na potreby jednotlivých profit-centier.

Jedna z najväčších výziev je nastaviť pozornosť HR pracovníkov na skutočné potreby biznisu. Je jednoduché sedieť si v korporátnej kancelárii a vypĺňať tabuľky, ale Hauerová pravidelne cestuje po jednotlivých podnikoch, aby získala lepší pocit pre to, ako im HR môže pomôcť. „Sme veľká, globálna spoločnosť s mnohými rôznorodými produktovými líniami a nech už ide o biznis logistický, energetický alebo stavebný, je našou povinnosťou pochopiť, ako ho môže HR ovplyvniť a prispieť k lepším výsledkom.“

Líderský rozvoj: príprava na let

V Caterpillar Inc. fungujú programy, ktoré zabezpečujú pracovníkom podobnú kariéru, akú má za sebou Hauerová.

Pre všetky úrovne riadenia je k dispozícii program LEAD: Leadership, Excellence, Accountability, and Development. Začína to programom pre ľudí, ktorí doteraz nikoho neviedli, ale majú potenciál viesť ľudí v budúcnosti. Rovnako program obsahuje špeciálne vzdelávania pre jednotlivé riadiace úrovne až po vrcholový manažment. Cieľom týchto programov je dostať daného riadiaceho pracovníka vždy o jednu úroveň vyššie, pričom sa vychádza z jeho doterajších znalostí a skúseností.

V rámci programu LEAD má Caterpillar aj modul Digging Deep, ktorý je určený len pre vrcholových manažérov a je len na pozvanie. Funguje spôsobom, kde vyšší manažéri koučujú, učia a vedú nižších manažérov.

Program LEAD má ešte jedno špecifikum – raz ročne niektorý z približne 30 viceprezidentov hostí u seba lídrov na „vrcholovom stretnutí“. „Cieľom tohto stretnutia je naformulovať biznis-stratégiu, biznis-ciele a povedať, ako vyzerá úspech,“ hovorí Hauerová. „A potom sa to všetko prepojí s líderstvom – ako napomôže to, že sa niekto stane lepším lídrom, dosiahnuť tieto ciele?“ Vďaka tomu si manažéri začínajú uvedomovať dopad vlastných zručností a riadiaceho štýlu na typ výsledkov, ktoré sa im podarí dosiahnuť.

Diverzita sa píše veľkým

Talent manažment je vo firme Caterpillar úzko prepojený s diverzitou. Riadiaci pracovníci sú na ňu sústavne senzibilizovaní. Politikou podniku je mať pracovníkov, ktorí sa emocionálne cítia na pracovisku „v bezpečí“ tak, aby chodili do práce radi a nosili do nej svoje najlepšie myšlienky, aby boli otvorení voči nápadom iných a aby dokázali novinky a zmeny presadzovať v oblasti svojej pôsobnosti.

Politika inklúzie a diverzity pomáha podniku rozširovať inovácie, pretože sa do nich zapájajú ľudia s rôznymi skúsenosťami a rôznym vzdelaním a môžu sa k nim bez obáv vyjadrovať.

Inklúzia však pre Caterpillar nepredstavuje len „sociálne akceptovateľnú“ záležitosť, ale je to súčasť podnikovej kultúry. Už v manažérskom vzdelávaní sa učia budúci lídri vytvárať a budovať prostredie, ktoré inklúziu praktizuje na dennej báze. Takéto nastavenie má rovnako rozsiahly dopad ako koncentrácia podporných útvarov na vytváranie pridanej hodnoty pre produkčné procesy. Ide to tak ďaleko, že keď sa do podniku prídu pozrieť napríklad kórejskí zákazníci, tak ich sprevádza kórejský pracovník a celý rozhovor sa odohráva v kórejčine, nie v angličtine, aby sa zákazníci cítili viac „doma“.

Všetko je to o ľuďoch

Kimberley Hauerová hovorí: „Pozrime sa na zdroje, ktoré podnik má. Zvyknem sa pýtať, čo si ľudia myslia o našich budovách a aká je ich hodnota v čase. Dozviem sa, že sa znižuje. Potom sa pýtam na naše produkty, ktoré sa časom tiež opotrebovávajú a ktoré dokážu naši konkurenti skopírovať. Ale keď si pozriete ľudí, tak sa viem staviť, že to je presne ten zdroj, ktorý má schopnosť byť časom čoraz hodnotnejší.“

Preto sa Caterpillar sústreďuje na to, aby každého jedného pracovníka rozvinul do jeho maximálneho potenciálu a zastabilizoval. Preto aj lídri vyhodnocujú pre svojich pracovníkov dlhodobé kariérové možnosti – ako vyzerá rast človeka v perspektíve najbližších 10 rokov a aké tri typy práce by mal absolvovať, aby maximalizoval svoj potenciál.

Z článku Diane Hartleyovej pre Talent Management Magazine excerptovala redakcia.

 9,750 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.