Ako dostať pod kontrolu svojho vnútorného kritika?

spievaju najlepsie

Sebaspochybňovanie máva veľmi negatívne dopady na výkonnosť a odvahu robiť rozhodnutia. Ak máte silne vyvinutého vnútorného kritika, budete mať problém podeliť sa o nápady a názory – a tým poškodíte nielen sebe, ale aj svojmu tímu a v konečnom dôsledku aj podniku.

Pri prerábke firemnej stránky www.ibispartner.sk sme úplne zrušili Čitáreň, v ktorej okrem vybraných článkov z Manažéra bolo aj množstvo článkov, ktoré vyšli v našich niekdajších newsletteroch SuperTip a Prezentačné tipy. Keďže niektoré z nich obsahujú ešte aj dnes užitočné informácie a tipy, budeme ich každý piatok v tejto rubrike pravidelne zaraďovať do databázy starších článkov.

Dnešný článok je z blogu zo 4. júla 2016.

Ak potrebujete dostať vnútorného kritika pod kontrolu, musíte si predovšetkým uvedomiť, že vnútorný kritik nepracuje na základe logiky – a preto je argumentovanie s ním zbytočné. Miesto argumentovania sa skúste pozrieť, odkiaľ vnútorný kritik pochádza:

  • Sú to vovychovávané presvedčenia a zásady, ktoré ste ako dieťa prevzali od rodičov a prostredia bez veľkého skúmania? (T. j. hovorí váš vnútorný kritik slová, ktoré ste kedysi počuli od iných?)
  • Je za ním zveličený strach alebo obava zo zlyhania? (T. j. opiera sa o niektoré minulé neúspechy a absolutizuje ich?)
  • Používa slová ako “vždy”, “všetko”, “všetci”, “nikdy”, “to sa (nerobí)”? (Vtedy ide o spoločenské programovanie.)

Už toto všímanie si hlasu vnútorného kritika je prvý krok k úspechu. Začnite si ho všímať. Kedy k vám hovorí? Spúšťa sa za istých okolností? Od čoho sa vás snaží odhovoriť tým, že vo vás vyvolá pochybnosť, pocit viny alebo zlyhania?

A potom si pripomeňte, že pokiaľ nemá pádne vecné argumenty, ale sa opiera len o spoločenské šablóny alebo minulé neúspechy, tak sa vás práve snaží zavrátiť od realizácie svojho plného potenciálu – a teda od odstránenia jeho samého, vášho večného vnútorného kritika.

🙂 Tak čo – ešte ho mienite počúvnuť?

 4,266 total views,  2 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.