Ako motivovať sám seba?

Keď máte vystúpiť pred skupinou ľudí, koľko z vás si hovoria “to zvládnem; budem dobrý”? Možno vám to príde, ako že práve ste sa dobre namotivovali. Výskumy však ukazujú, že existuje účinný spôsob, ako sa motivovať – a toto nie je on.

Nové štúdie ukazujú, že účastníci, ktorí o sebe hovorili v druhej alebo tretej osobe alebo sa oslovovali menom pri príprave na päťminútové vystúpenie, boli pokojnejší, viac si dôverovali a dopadli lepšie ako tí, ktorí si hovorili “ja”.

Čo to znamená do budúcnosti? Claudyne Wilderová radí:

  1. Než sa zdvihnete a pôjdete prezentovať, povedzte si: “Budeš pokojný a budeš oslovovať publikum. Pripravil si sa.”
  2. Keď idete do ťažkého vyjednávania a obávate sa ho, povedzte si: “Fero/Jožo/Mišo, už si predsa predviedol, že vieš nájsť vzájomne výhodné riešenie. Vieš dobre načúvať tomu druhému.”
  3. Alebo keď sa obávate, že sa necháte strhnúť emóciami, poučte sa: “Máš schopnosť ovládnuť sa. Budeš v poriadku a dostatočne uvoľnený.” (Nehovorte si, že budete úplne v pohode, ak sa obávate vlastnej emocionality; váš rozum nie je hlúpy a neuveril by. Dajte si malú výhradu pre emotívny poryv – potom vás nezaskočí, ak sa náhodou dostaví. 🙂 )

Takže dlhej reči krátky zmysel: ak sa chcete v duchu motivovať, používajte druhú alebo tretiu osobu alebo meno – budete mať lepšiu kontrolu nad svojimi emóciami.

 1,335 total views,  2 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.