Ako narábať s iracionálnymi ľuďmi?

Či ide o podriadeného, nadriadeného alebo len kolegu z iného útvaru, iracionálni ľudia dokážu rozhádať prostredie. Ak takých máte, tu je pár rád, ako na nich…

Iracionálnym ľuďom ich predstavy nedokážete vyvrátiť pomocou sebarozumnejších argumentov. Nepočúvajú vás.

Na pracovisku stretávame tri skupiny iracionálnych ľudí – môžu byť naši nadriadení, naši kolegovia alebo podriadení. Pri každej tejto skupine budeme potrebovať použiť trochu inú taktiku, ale hlavne nesmieme v rozhovore s nimi odbočiť od témy alebo začať reagovať emotívne. Keď sa nahneváme, strácame fokus, hovorí Harvey Deutschendorf, odborník na emocionálnu inteligenciu.

Ak potrebujeme riadiť iracionálnych ľudí, musíme začať u seba a dostať pod kontrolu svoje vlastné emocionálne reakcie. Keď sa prichytíme, že už nám hýbu žlčou, je lepšie situáciu prerušiť, upokojiť sa a pokračovať v rozhovore inokedy. Čas, ktorý tým získame, môžeme využiť nielen na ukľudnenie sa, ale aj na vymyslenie postupu, akým dosiahneme to, čo potrebujeme.

Iracionálnym ľuďom ich predstavy nedokážete vyvrátiť pomocou sebarozumnejších argumentov. Nepočúvajú vás.

Čo robiť s iracionálnym podriadeným?

Ak sa náš podriadený správa nelogicky, držme sa dát. Hovorme len o tom, čo je overiteľné – čo povedal alebo spravil. Zdržme sa predpokladov, prečo sa tak zachoval. To nech zdôvodňuje on sám. Pýtajme sa otvorené otázky a načúvajme odpovediam a ak nerozumieme, vyžadujme vyjasnenie.

Potom sa zamerajme na dopady ich slov a konania na iných a spýtajme sa ich, či si ich uvedomujú. Ak sa v niečom vieme zhodnúť, pomenujme to. A požiadajme priamo o zmeny, ako by sme ich chceli nabudúce u pracovníka vidieť, a spýtajme sa, ako ho pri úprave správania vieme podporiť.

Hlavne sa vyhýbajme konfrontačnému štýlu. Iracionálni ľudia fungujú z pocitu obrovského nepochopenia a nepriazne zo strany druhých. Keby sme ho začali umóresňovať, len ho tým utvrdíme, že sa má proti svetu búriť.

Ako na iracionálneho kolegu?

Ak máme nervy z iracionálneho kolegu, možno nie sme jediní… Pokúsme sa zistiť, či aj ostatní majú z neho tento pocit. Niekedy zistíme, že vytáča len nás. Možno hrá práve na tú strunku, na ktorú nie je nikto iný okrem nás citlivý… Ale aj keby ste zistili, že je vás viacero, čo s ním máte problémy, neurobte to, že by ste sa naňho išli skupinovo sťažovať – obvykle to veci len zhorší.

Miesto toho s ním hovorte súkromne, medzi štyrmi očami. Popíšte mu ja-vetami, ako zažívate jeho správanie: „keď si tvrdil to-a-to, cítil som sa obvinený“. Aj tu je dôležité nájsť aspoň niečo spoločné, na čom sa zhodujete, a odtiaľ odvíjať ďalší rozhovor.

Niekedy aj napriek všetkým snahám kolega svoje správanie neupraví. Pretože ste na jednej úrovni, nemôžete s tým veľa robiť. Obmedzte kontakt s ním, zapisujte si všetky incidenty, ku ktorým príde, a hovorte s nadriadeným o tom, v akej situácii sa nachádzate.

Ak sa veci budú aj naďalej zhoršovať, možno nastal pre vás čas pohnúť sa ďalej. V každom prípade sa vyvarujte boja, pretože tým poškodíte iba vlastný imidž.

A keď je náš nadriadený iracionálny?

Šéf neprístupný rozumným argumentom je najťažší zo všetkých prípadov, pretože má podivné predstavy a moc. V takomto prípade je najlepšou taktikou pracovať tak nezávisle, nakoľko to len ide – vyhýbať sa nadbytočnej komunikácii a snažiť sa vsunúť medzi seba a neho čo najviac iných ľudí v prípadoch, kedy komunikovať spolu musíme. Na prvý pohľad to vyzerá neprakticky, ale zvýši to vašu schopnosť spolupracovať. Keď musíte niečo spoločne prejednávať, postarajte sa, aby na stretnutí boli prítomní aj iní ľudia. Snažte sa zahrnúť čo najviac ľudí a z rôznych úrovní podniku. Hľadajte podporu u kolegov – nie aby ste klebetili, ale možno majú vyvinuté taktiky, ako so šéfom vyjsť, ktoré by ste mohli od nich skopírovať.

Dokumentujte tie najvýraznejšie incidenty – ak šéf nariadi nejaký totálny nezmysel mailom, rozhodne si ho odložte. Ak na vás vrieska, postarajte sa o svedkov. Možno tieto dôkazy budete potrebovať neskôr, ak by sa veci zhoršovali a vy ste z toho museli urobiť tému… a medzičasom porozmýšľajte, čo je pre vás najlepšie. Čo vás stojí zotrvávanie v takejto situácii? Ako by ste sa jej mohli zbaviť – trebárs aj zmenou zamestnania alebo rozšírením odbornosti a prechodom do iného útvaru? Možno to nikdy neurobíte, ale už len premýšľanie o rôznych možnostiach vás urobí psychicky odolnejším.

 2,443 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.