Ako nedovoliť, aby sa porada zvrhla?

Môžete sa držať všetkých rád o tom, ako viesť efektívne porady, ale aj tak sa všeličo môže pokaziť. Najlepší spôsob, ako sa vysporiadať s problémami, je pripraviť sa na ne vopred a v pravom okamihu zasiahnuť a odviesť reč späť na vec, ktorú riešite:

  • Preberte si účastníkov. Je medzi nimi táraj? Požiadajte ho, aby sa v svojich komentároch sústredil na špecifický aspekt. Máte tam večného kritika? Nechajte ho viesť diskusiu. Máte chronického neskorochodiča? Dajte mu úlohu hneď zozačiatku porady.
  • Zabezpečte, aby sa každý dostal k slovu. Ak si jeden človek uzurpuje hovorenie, choďte k nemu bližšie a bližšie. To pritiahne pozornosť skupiny k vám a preč od hovoriaceho. Poďakujte mu a udeľte slovo niekomu inému.
  • Nebojte sa ticha. Nechajte ticho aj vyše minúty – ľudia niekedy potrebujú čas na to, aby spracovali, čo sa dozvedeli. Spýtajte sa, či treba niečo objasniť alebo dodiskutovať niečo, čomu sa doposiaľ vyhýbali. Pri zmene témy urobte krátku prestávku a ak vyzerajú účastníci porady unavení, pokračujte radšej inokedy.

 4,647 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.