Ako pracovisku vrátiť atmosféru zábavy a uvoľnenosti

Sugat Jain je mozog za indickým vydavateľstvom Offshoot Books, známym svojimi originálnymi a extrémne inovatívnymi publikáciami. Pre Personal Excellence Essentials napísal krátky a neformálny článok o tom, ako oni v  Offshoot Books vracajú do pracovného života atmosféru jedinečnosti, vzrušenia a zábavy:

V Offshoote zmeny priam milujeme. Milujeme meniť naše tituly, naše sedenie, naše pracovné procesy, naše šálky na kávu, naše zaváraninové fľaše, naše účesy (k lepšiemu či horšiemu, to je jedno) a ešte veľa podobných vecí. Máme pocit, že stačí zmeniť niekoľko vecí na pracovisku, a už je z neho nové, príjemnejšie a zábavnejšie pracovisko. Nudné a obvyklé je minulosť. My sa hlásime k zábavnému a vzrušujúcemu!

A toto sú princípy, ktorými sa na pracovisku riadime:

  1. Miesto “nie” povedzte “áno”.

    Ak ti niekto ponúkne úžasnú príležitosť a ty nevieš, či to zvládneš, povedz “áno” – a robiť sa to naučíš neskôr.

    Tým nemám na mysli len tie nie vždy seriózne narážky a návrhy medzi kolegami 🙂 . Keď vás nabudúce niekto poprosí urobiť niečo, v čom si nie ste istí alebo to nerobíte radi, povedzte “áno” miesto “nie”. Alebo keď pôjde o nejakú činnosť, ktorú obvykle neznášate. Alebo niečo, čo vás desí. Tým, že tieto veci sústavne odmietame, premeškávame cenné príležitosti! Ako hovorí Richard Branson: “Ak ti niekto ponúkne úžasnú príležitosť a ty nevieš, či to zvládneš, povedz “áno” – a robiť sa to naučíš neskôr.”
  2. Miesto klebiet pokec. Veď si to vezmite: skutočne ovplyvňuje váš život to, kto z kolegov s kým práve randí, alebo že nejaký ctižiadostivý mládežník rýchlo šplhá po kariérnom rebríčku nahor? Každému, čo jeho je – pokiaľ nás to nepripravuje o spánok! Preto sme si navykli miesto klebetenia radšej pokecať o veciach, čo nás spájajú: hudbe, knihách, filmoch… Navyše to, že hovoríme o veciach, ktoré máme radi, nás vnútorne robí spokojnejšími.
  3. Miesto arogancie prístup. Nuž, ono vlastne aj tá arogancia je prístup… Ale ja mám na mysli pozitívny prístup. Taký, ktorý podporuje zdravú súťaživosť a ambíciu dosiahnuť nemožné. Veď aj základ slova “nemožné” znie: “možné”. U nás radi chodíme po svete s presvedčením, že všetko sa nejako dá. A nepestujeme si ten pocit len pre seba, ale ho odovzdávame aj kolegom, nech už sú naša konkurencia alebo náš tím… alebo, ešte lepšie, konkurencia a tím súčasne.
  4. Miesto označovania vinníkov prijatie spoluúčasti na tom, čo sa stalo. Ohadzovanie sa bahnom a váľanie sa v bahne je dobrá vec – pre zvieratá na farme. Milujú si “bahniť” – a tak si bahnia! Ale pokiaľ ste rozumný profesionál, ktorý si na seba potrpí, okydávanie iných je hlboko suterénna záležitosť… Oveľa lepšie je prebrať svoj podiel viny alebo úspechu a nechať ostatných, nech urobia to isté.
  5. Miesto žiarlivosti inšpirácia. Páči sa vám spôsob, akým niekto vystupuje? Ako hovorí? Ako sa oblieka? Páči sa vám jeho kreativita? Všetci máme v živote niekoľko ľudí, ktorých život by sme si priali žiť… Obvykle v nás táto skutočnosť vyvolá žiarlivosť na iných a znižovanie seba a vlastných talentov. Prečo sa porovnávame? Miesto žiarlenia sa nechajme inšpirovať! Snažme sa byť tak trochu ako oni – ale nie celkom ako oni! Buďme sebou.

Či sa nám to páči alebo nie, jedinou konštantou v živote je sústavná zmena. Tak je lepšie využiť ju pre seba, než s ňou bojovať… sústavne bojovať.

 4,358 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.