Ako robiť rizikové rozhodnutia?

Aj skúsení manažéri môžu mať zlý pocit, keď potrebujú robiť rizikové rozhodnutia – rozhodnutia s vysokým dopadom a vysokou viditeľnosťou. Nerobíme ich príliš často a tak väčšinou máme pocit, že to nepatrí do našej „automatickej výbavy“.

Aby sme sa vyhli tomu, že niečo prehliadneme, držme sa týchto krokov:

  1. Dôveruj, ale preveruj. Dôverujme svojej intuícii, ale súčasne sa snažme ju spochybniť. Prvé nutkanie býva v mnohých prípadoch najspoľahlivejšie, ale pravdepodobne sa nezakladá na racionálnej úvahe. Je dôležité vrátiť sa k svojmu pôvodnému nápadu okamžite, len čo máme trochu viac informácií, a pozrieť sa, či ešte stále vyzerá rovnako spoľahlivo.
  2. Skontrolujme svoju predpojatosť. Predpojatosti sú podvedomé a vyplývajú z našich životných skúseností. Pýtajme sa, prečo by sme mohli mať záujem na istom riešení/výsledku a radšej všetko dvakrát skontrolujme tým, že to rozdebatujeme s inými ľuďmi.
  3. Pýtajme sa iných. Budeme potrebovať širšie spektrum informácií a názorov ako len náš vlastný – potom budú aj naše rozhodnutia kvalifikovanejšie.

 1,399 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.