Ako sa zlepšiť v delegovaní?

Delegovanie je jedna z vecí, o ktorých každý manažér vie, že by ho mal robiť, ale nie každý sa podľa toho aj správa. Dôvodov môže byť niekoľko: manažér môže byť perfekcionista, ktorý jediný najlepšie vie dosiahnuť želaný výsledok, môže nedôverovať svojim ľuďom a ich schopnostiam, prípadne môže vyťažiť viac pôžitku zo samotnej roboty ako z jej delegovania.

Ale aj keď si uvedomíte, že by ste mali viac delegovať, čaká vás ešte jedna pasca: viete, kedy a ako delegovať?

Predovšetkým – čo je vaším cieľom? Mali by ste sa sústrediť na to, že chcete delegovať efektívnejšie, nie častejšie! Ak delegujeme úlohu človeku, ktorému chýba motivácia a schopnosti na to, aby úlohu odviedol dobre, poškodzujeme jeho i podnik. Mali by sme delegovať len ľuďom pripraveným úlohu prevziať.

Kedy delegovať?

Aby sme tuto neurobili chybu, naplánujme si individuálne stretnutie s každým z našich podriadených a spýtajme sa ho:

  1. Sú nejaké oblasti, v ktorých by som ti mal viac delegovať?
  2. Sú oblasti, v ktorých by som sa mal viac angažovať alebo ti viac pomôcť?

Väčšina lídrov pri takýchto rozhovoroch zistí, že podriadení by privítali v niektorých oblastiach voľnejšie ruky a niekedy možno aj vyššiu podporu zo strany nadriadeného. Tieto individuálne odpovede by sme mali akceptovať a prispôsobiť im našu delegačnú stratégiu.

Ako delegovať?

Keď sme zistili, ako vnímajú naše vedenie, spýtajme sa ich, ako vnímajú našu schopnosť a ochotu delegovať:

  1. Vídavaš ma robiť veci, ktoré by som nemusel robiť ja sám?
  2. Existuje taká časť mojich povinností, ktorú by som mohol presunúť na teba?

A zasa pravdepodobne zistíme, že hodne času trávime činnosťami, ktoré by manažér na našej úrovni už robiť nemusel… Ak tieto činnosti delegujeme podriadeným, nielenže si uvoľníme čas na strategickú prácu, ale navyše začneme rozvíjať aj zručnosti svojich podriadených!

 1,207 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.