Ako vyťažiť čo najviac z vašich talentov

Čo je dôležitejšie u vysokovýkonných pracovníkov? Zlepšovať silné stránky – alebo sa snažiť rozvinúť viac tie slabšie? Na základe 30-ročného prieskumu inšitútu Gallup sa ukazuje, že vhodnejšia cesta k vysokej výkonnosti je sústrediť sa na svoje talenty.

Štúdia Gallup sa zapodievala predovšetkým oblasťou obchodníkov, ale jej výsledky sú aplikovateľné na všetkých vysokovýkonných pracovníkov a manažérov.

Predovšetkým je dôležité uvedomiť si, že neexistuje „jediný správny spôsob“, ako sa niektorá vec robí – žiaden zázračný vzorec, ktorý vám predpovie úspešnosť danej osoby. Nijakí dvaja ľudia nie sú voľne zameniteľní. Niekto vyhráva tým, že berie energiu zo stresu vysokej konkurencie, kým iný vyhráva svojím analytickým prístupom pri riešení problémov. Niekto má obrovský talent na budovanie vzťahov, kým niekto iný je zas nesmierne schopný stratég.

Dôležité je, aby ste v práci mohli uplatniť svoj vlastný spôsob úspešnosti.

To je výborná správa pre všetkých pracovníkov – koniec-koncov, každý má nejakú silnú stránku. Dôležité je poznať tie svoje a vedieť, ako z nich vyťažiť maximum. Na zistenie silných stránok existuje viacero nástrojov. Autori knihy Strengths Based Selling Tony Rutigliano a Brian Brim odporúčajú Clifton StrengthsFinder. Nech už však použijete hocijaký nástroj, na konci máte zoznam svojich silných stránok a teraz už potrebujete len nasledovné tri kroky na to, aby ste ich maximalizovali:

  1. Cielene používajte svoje silné stránky. Poznajte, v čom ste dobrí, poznajte, ako to využiť pre prácu, ktorú robíte – a potom to použite. Jeden manažér mal medzi silnými stránkami napríklad „ovládanie“, kontrolu nad situáciou a schopnosť robiť rozhodnutia. Keď sa svojho tímu spýtal, ako využiť túto silnú stránku v prospech tímu, tak sa dozvedel jednohlasné, že by mal prestať preberať kontrolu nad poradami a naučiť sa viac načúvať iným a učiť sa z počutého. Dnes mu táto a iné rady visia na stene a pripomína si ich zakaždým, keď ide zvolávať míting.
  2. Budujte si komplementárne partnerstvá. Vytvorte tandem s niekým, kto má svoju silnú stránku práve tam, kde vy máte slabú. Obaja z toho budete prosperovať. V dnešnej dobe sociálneho učenia sa je to veľmi jednoduché, hovoria odborníci zo Saba v svojom reporte How Social Learning Can Create Top Performers. Ak má tím k dispozícii správnu technológiu, majú slabší členovia možnosť dať sa do závesu niekoho vynikajúceho. To isté platí aj pre hľadanie riešení za hranicou vášho podniku. Sociálne siete a platformy pre sociálne učenie umožňujú vytvárať záujmové kontakty, kde sa jednotliví členovia vzájomne dopĺňajú a skupina je vždy taká slabá, ako najsilnejší v nej.
  3. Prispôsobte/zmeňte svoje zameranie. Preskúmajte svojich 5 najväčších talentov, premyslite si, čo s nimi viete robiť lepšie než ostatní, a upravte svoju rolu podľa toho. Možno bude pre vás ako obchodníka vhodnejšie presunúť sa od agresívnejšieho „lovca“ k pedantnejšiemu „pestovateľovi“, ktorý sa sústreďuje na dlhodobé udržiavanie a pestovanie vzťahov so zákazníkom.

Všetci sme už počuli radu „buď sebou samým“. Ak sa tej rady budete držať, vaša úspešnosť dostane celkom nový smer.

 4,499 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.