Anatómia dnešného lídra

Archetyp lídra nie je nevyhnutne chlapík v rohovej kancelárii s výhľadom na City a desaťročiami skúseností na chrbte. Ako teda vyzerá vynikajúci líder?

Stačí pozrieť na Marka Zuckerberga z Facebooku, Davida Karpa z Tumblru či Jacka Dorseyho z Twitteru. Všetci sú zakladateľmi prosperujúcich podnikov – a ešte nemajú 35! A potom sú tu generálni riaditelia podnikov z Fortune 500 ako PepsiCo, Kraft Foods a Xerox — všetko ženy.

To je len pár príkladov toho, že dnešný líder nie je nutne muž, nemá nutne rohovú kanceláriu a nemá nutne 100 rokov skúseností. Archetyp úspešného vrcholového manažéra sa počas prvého desaťročia 21. storočia dosť podstatne zmenil.

Dnes už neexistuje presná formulka, ktorá by popísala, čo taký človek na čele podniku má alebo nemá mať, má alebo nemá byť. Existuje už len pár nevyhnutných podmienok, ktoré potrebuje napĺňať, aby nielen prežil, ale aj prosperoval.

Emočná inteligencia. Líderstvo je situatívne – závisí od politických, ekonomických a sociálnych faktorov, od situácie, ktorú ošetruje a od doby, v ktorej žijeme. Ako sa mení rola lídra, jedna schopnosť zostáva stále rovnako cenná – schopnosť nielen mať autoritu viesť iných, ale aj emočnú inteligenciu potrebnú pre uvedomovanie si svojich vlastných zvláštností a skreslení, ktorí tieto zvláštnosti môžu priniesť.

Nie každý šikovný a odborne zdatný človek bude schopný viesť iných, ak ho do tejto roly povýšia. Mnoho nie-až-tak-hviezdnych jedincov sa dostane na pozíciu lídra len preto, že majú niečo, čo ostatní v ich okolí nemajú. Kým pozície v čele firiem si vyžadujú inteligenciu a zručnosti, existuje iný typ inteligencie, ktorý umožňuje lídrovi dosahovať skutočne výnimočné veci a zakladá sa skôr na kontrole vlastných emócií. Sociálne zručnosti, empatia, motivácia a schopnosť uvedomovať si veci pod povrchom môžu posunúť budúceho lídra skutočne ďaleko.

Vízia. Výnimoční lídri majú víziu, ktorá podnik, zamestnancov a biznis tlačí až za rámec toho, čo by dnes bolo predstaviteľné.

Autorita. Líder musí byť schopný uplatňovať moc potrebnú na vyriešenie problémov a sporov v podniku a musí byť schopný udržiavať si kontrolu nad situáciou.

Sebavnímanie. Dnešní lídri si musia do vysokej miery uvedomovať sami seba, svoju osobnosť a jej pozitívne i negatívne črty. Keď ich poznajú, dokážu pozitívne črty pestovať a negatívne kontrolovať alebo vyvažovať tak, aby nerobili v prostredí zle.

Ochota podstupovať riziká. Líder potrebuje podstupovať osobné riziká – bez tejto schopnosti zostane stáť na mieste a ani on, ani organizácia sa nebudú rozvíjať. To, čo na jednej strane prináša rast a úspech, môže totiž na druhej strane priniesť neúspech. Lídri sa nesmú koncentrovať len na vyhrávanie a úzkostlivo sa vyhýbať každej možnej chybe – veľmi často práve zdanlivý neúspech alebo zle odhadnutá situácia môžu viesť k disruptívnej inovácii, ktorá povedie podnik zásadne novým smerom a do nových oblastí biznisu alebo robenia vecí.

Zdroj: Kate Bensonová

 3,273 total views,  2 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.