Berte si príklad z husí

Keď pochybujete o rozumnosti tímovej práce, pripomeňte si kŕdeľ husí:

  • Pri tom, ako husi mávajú krídlami, vytvárajú zdvih pre nasledujúceho vtáka. Tým, že letia vo formácii tvaru V, zlepšujú si svoj dolet o 71% oproti tomu, ako keby leteli každá sama. Z toho plynie poučenie, že zdieľanie smeru a pocitu spoločného záujmu vás rýchlejšie a spoľahlivejšie dostane k cieľu, než keby ste kráčali osamote.
  • Keď sa čelná hus unaví, vráti sa späť do formácie a jej miesto preberie iná hus. Z toho plynie poučenie, že sa oplatí striedať sa pri drsných a ťažkých úlohách a vo vedúcej role.
  • Keď husi letia vo formácii, zadné husi gágotom povzbudzujú čelné husi, aby nezvoľňovali tempo. Aj členovia tímu niekedy potrebujú trochu gágotu!
  • Keď je nejaká hus chorá alebo zranená, dve husi sa vyčlenia z formácie a pomáhajú a ochraňujú ju. Zostanú s ňou až do tej doby, keď je znova schopná pridať sa k ostatným. A čo to znamená pre nás? Aj v časoch núdze by sme sa mali vzájomne „podržať“…

Zdroj: 40 tools for cross-functional teams od Waltera J. Michalského.

 3,266 total views,  9 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.