Čo robiť, keď neviete, čo robiť?

Ako líder jednoducho nesiete zodpovednosť za niektoré rozhodnutia na vlastných ramenách. Zodpovedáte za výsledky s dopadom na váš tím, vašu organizáciu, vašu kariéru, vašu rodinu a vašich priateľov a známych. Niekedy je voľba jednoduchá, ale oveľa častejšie jednoduchá nie je. Neistota a nejasnosti sú bežné a hoci sa tlačí na rýchle rozhodovanie, viete, že oveľa dôležitejšie je správne rozhodovanie.

Dobré rozhodovanie sa nezakladá na kvantite informácií, ktoré ste schopní pozháňať, ale na kvalite informácií, ktoré dokážete pochopiť a spracovať do správnych záverov. Dobré rozhodovanie spája v sebe intuíciu a porozumenie pre systém a súvislosti.

Takže ako postupovať, keď potrebujeme robiť komplexné rozhodnutia, ktoré majú nejednoznačné riešenia a ak ich neodhadneme správne, môžu sa nám vypomstiť? Predpokladajme, že už sa blíži termín, kedy je potrebné rozhodnúť. Pravdepodobne ste si pozháňali všetky informácie, ktoré sú v tomto čase k dispozícii, vyhodnotili ste ich, eliminovali ste zopár možností a zúžili tým spektrum výberu. Možno už sa rysuje aj zjavné riešenie, ale akosi sa s ním nedokážete skamarátiť. Niečo vám chýba, ale nie ste si istí, čo to môže byť. Čo teda urobiť, keď neviete, čo urobiť?

Počkajte

Mnohokrát, ak nie je životne dôležité urobiť okamžité rozhodnutie, tak je životne dôležité okamžité rozhodnutie neurobiť. Počúvajte svoju intuíciu, svoj inštinkt. Zbierajte ďalšie informácie, odložte veci na neskôr a jednoducho čakajte. Situácia sa vyvíja sústavne a niekedy stačí jediný deň na to, aby sa objavili nové okolnosti, alebo aby došlo k nečakanému zvratu, ktorý celkom postaví na hlavu vaše doterajšie úvahy. Ak sa neviete rozhodnúť, odkladajte rozhodnutie tak dlho, ako to len ide, a hľadajte doplnkové uhly pohľadu. Niekedy postačí už len vedomie, že nerozhodujete, aby sa prepínač v hlave prepol do iného módu a ukázal vám riešenia, ktoré vám pri štandardnom rozmýšľaní vôbec nenapadli.

Vyčkávanie je oveľa jednoduchšie, ak si dostatočne veríte a ak požívate dôveru okolia. Keď vás vnímajú ako zdatného rozhodovača, dlhšie vám nechajú voľnú ruku a nebudú na vás tlačiť, aby ste užkonečne rozhodli. Nezabúdajte: keď sa rozhodnete, budete musieť svoje rozhodnutie aj patrične zdôvodniť. Ale napriek všetkému tlaku a obave zo situácie platí, že neskoršie, ale kvalitné rozhodnutie je lepšie než okamžité, ale mizerné rozhodnutie. Preto si budujte rozhodovaciu zručnosť tým, že budete robiť aj ťažké rozhodnutia, aby ste sa naučili, čo vám hovorí váš inštinkt.

Ako sa orientovať?

Keď robíte rozhodnutie, sústreďte sa na nasledovné tri kľúčové oblasti:

  • Priority. Čo sú najdôležitejšie výsledky, ktoré treba dosiahnuť? Rozhodnutia sú vždy o výsledkoch. Takže čo presne sa snažíte dosiahnuť? A možnože táto odpoveď nie je až taká zjavná. Je dôležitejšie zvýšiť obrat, predať viac produktov alebo otvoriť viac obchodov? Je dôležitejšie budovať známosť značky alebo redizajnovať produkt, aby bol viditeľne atraktívnejší? Je dôležitejšie udržať si dobrých pracovníkov alebo znížiť personálne náklady? Každá z týchto volieb má dopad na všetko ostatné.
  • Hodnoty. Aké sú vaše princípy alebo štandardy správania? Niektoré rozhodnutia môžu byť ťažké preto, že sa bijú s našimi hodnotami a princípmi. Ak sú vo vašich očiach ľudia najdôležitejšou súčasťou vášho biznisu, budete sa vzpierať urobiť rozhodnutie, ktoré túto hodnotu poškodí. Ak si vysoko ceníte dôveru, budete sa vyhýbať rozhodnutiam, ktoré ničia dôveru, čo ste si vybudovali s inými zúčastnenými.
  • Pocity. Ako sa cíti to rozhodnutie, ktoré potrebujete urobiť? Napíšte si každú emóciu aj s vysvetlením, prečo sa tak cítite. Rozhodnutia, ktoré vyvolávajú negatívne emócie, sú často komplexnejšie, ale váš zoznam vám pomôže odhaliť tie aspekty rozhodnutia, ktoré ho robia takým ťažkým. A podobne budete možno chcieť zachovať tie aspekty rozhodnutia, ktoré vám pôsobia radosť. Počúvajte svoj inštinkt.

Najlepšie rozhodnutia ležia v priesečníku priorít, hodnôtpocitov. Čím viac skúseností budete mať s komplexnými rozhodnutiami, tým lepšiu schopnosť robiť ich budete mať, tým silnejšia bude vaša intuícia a tým cennejšie bude vaše rozhodovanie pre iných.

 4,999 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.