Deväť múdrostí od Konfúcia

dňa

Konfúcius bol významný starý čínsky filozof, ktorý sa zaoberal hlavne otázkami morálky a vzťahov z osobného, ale aj spoločenského hľadiska. Jeho filozofia je kultivácia seba samého a dnes sa veľká časť čínskej kultúry opiera o jeho názory.

Tu je 9 lekcií, založených na Konfúciovom učení:

1. Hlavne nezastaň

“Je jedno, ako pomaly kráčaš, kým neprestávaš kráčať.”

Ak sa neprestaneme hýbať vpred, je jedno, ako pomaly budeme postupovať, ale nakoniec svoje ciele dosiahneme. Hlavné je neprestať sa zlepšovať, neprestávať zaberať a byť konzistentní v tom, čo robíme. Nepoľavujte s nasadením!

2. Vzťahy sú dôležité 

“Nikdy neuzavri priateľstvo  s  človekom, ktorý nie je lepší než ty.”

Sme takí, akými ľuďmi sa obklopíme. Dajte pozor, aby vaši priatelia vyznávali podobné hodnoty ako vy, a aby vás podnecovali k rastu.

3. Všetko dobré má svoju cenu

“Je ľahké nenávidieť a ťažké milovať. Tak funguje vyšší plán vecí. Všetky dobré veci sa dosahujú ťažko a zlé sa dosahujú veľmi ľahko.”

Je jednoduché nenávidieť, vyhovárať sa a sršať negativitou. Ale viete, čo si vyžaduje skutočnú odvahu?Veľkorysosť, porozumenie a neustávajúce nasadenie.

4. Najprv si naostri nástroje 

“Čo od života očakávaš, k tebe príde vďaka úsiliu; ak chce majster dosiahnuť dokonalosť, potrebuje najprv naostriť svoje nástroje.”

Konfúcius hovorí, že úspech je výsledok predchádzajúcej prípravy. Bez takejto prípravy je človek predurčený zlyhať. Čokoľvek stojí pred nami ako úloha, než sa do toho pustíme, potrebujeme byť dokonale pripravení.

5. Kritika z teba neuberie

“Ak ti ukrivdia, nič sa nedeje – pokiaľ si to nezačneš  znova a znova pripomínať.”

Ak niekto oprávnene poukáže na naše nedostatky, dáva nám možnosť zlepšiť sa. Takže kritika nie je útok na nás. A ak je neoprávnená, berme ju ako výpoveď nie o nás, ale o kritizujúcom, o jeho pohľade na svet a jeho vzťahu k nám. V takomto prípade ju pustime jedným uchom dnu a druhým von; iného človeka neprerobíme, ale keď sa budeme máchať v pocite ukrivdenia, škodíme tým len sami  sebe.

6. Nezabúdaj na dopady

“Keď sa v tebe zdvihne zlosť, pomysli na to, aké dopady môže mať. Ten, kto hneď neexploduje, má v svojich rukách veľkú moc.”

Držte svoje emócie na uzde. Sú dobrý radca, ale zlý pán. Nezabúdajte, že vaše konanie bude mať dopady.

7. Ak treba, koriguj

“Keď začne byť zjavné, že cieľ nemožno dosiahnuť, nekoriguj cieľ, ale uprav svoj postup.”

Sledujte svoj pokrok, aby ste zabezpečili, že sa hýbete správnym smerom. Prekážky sa dostavia tak-či-tak, takže zabezpečte, že budete dostatočne pružní na to, aby ste svoj postup patrične upravili.

8. Každý ťa môže niečo naučiť

“Ak kráčam s dvomi ďalšími ľuďmi, každý z nich je mojím učiteľom.  Vyberiem si to dobré z jedného – a napodobím to; vyberiem si to zlé z druhého – a  upravím to u seba.”

Každý sme si prešli rôznymi problémami a skúsenosťami. Každý máme nejaký príbeh, ktorý môžeme porozprávať iným. Nezabúdajte na to, keď ste v kontakte s inými ľuďmi.

9. Naplno

“Kamkoľvek kráčaš, kráčaj s celým srdcom.”

Dávajte zo seba to najlepšie – a to i pri veciach, ktoré sú na  prvý pohľad “maličkosti”. Nikdy neviete, kedy taká “maličkosť” ovplyvní priebeh vášho života… Len ak idete “na plné pecky”,  budete žiť život “na plné pecky”

Zdroj: https://ideapod.com/9-confucius-philosophies-can-change-life/

 4,410 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.