Dôvera, dôvera a ešte raz dôvera

Marián Lakatoš, Kia Motors Slovakia s.r.o.:

Nedávno som mal možnosť zúčastniť sa školenia, kde sme okrem rôznych teórií o leadershipe, prípadových štúdií o efektívnom riadení ľudí, hovorili aj o tímovej spolupráci. Lektor nám priblížil knihu Patricka Lencioniho, Päť príčin nefunkčnosti tímu, kde autor zhrnul dôvody pre ktoré tímová spolupráca často nefunguje. Priznám sa, od školenia ubehlo zopár dní, ale zatiaľ sa mi ešte nepodarilo dostať k tejto knihe. Určite však to bude moja ďalšia kniha, ktorú si prečítam, nakoľko ma zaujali jednotlivé dôvody neefektívneho fungovania tímu.

Každého manažéra trápi, keď jeho tím nedáva 100% výkon, keď nesplní svoj plán, nedosiahne stanovené KPIs alebo ešte horšie, keď sa v tíme rozbehnú rôzne žabomyšie vojny. Riešením sú často bojové porady, krízový manažment, rozhovory s podriadenými, zníženie výkonového hodnotenia, či priamo prémií. V zhone každodenných povinností si však často zabudneme uvedomiť, že jednou z 5 príčin nefunkčnosti tímu je nedostatok dôvery. A práve táto príčina mi najviac zarezonovala na spomínanom školení. Dôvera, dôvera a ešte raz dôvera.

Posledné dni mám pocit, že tej dôvery okolo nás je akosi málo. Médiá sú plné negatívnych správ, v mnohých krajinách je napätá politická situácia, nestabilná ekonomická situácia. Firmy zadržiavajú rozhodnutia o dlhodobých strategických rozhodnutiach. V súkromnom živote ľudí trápia komplikované rodinné vzťahy.

Nedostatok dôvery v tíme hovorí o tom, že jednotliví členovia tímu majú obavy komunikovať otvorene a úprimne. Úlohou lídra v skupine je preto vytvoriť atmosféru dôvery vďaka ktorej môžu tímoví hráči prinášať nové nápady, vášnivo diskutovať bez strachu o stratu dôvery, či dokonca trestu. Je nesmierne dôležité dôverovať svojim ľuďom, komunikovať s nimi a rozvíjať ich v oblastiach, kde majú potenciál.

Len vďaka dôvere, jeden voči druhému v každej oblasti začínajúc rodinou, pokračujúc tímom, medzi tímami, v rámci celej firmy, ale aj v širšom spoločenskom kontexte, môžeme zastabilizovať a opätovne naštartovať náš osobný, tímový, firemný ale aj celospoločenský úspech.

Ďalšími príčinami nefunkčnosti tímu sú obava z konfliktu, nedostatok nasadenia, vyhýbanie sa zodpovednosti a nízka koncentrácia na výsledok.

Nepochybujem, že každá príčina má veľký vplyv na nefunkčnosť tímu, no aj tak sa mi zdá, že tie ďalšie majú korene v nedostatku dôvery.

Fotografia použitá z tlačenej verzie čísla.

 1,755 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.