Držte si svojich (mobilných) nepriateľov pri tele!

Ľudia sú veľmi zlí multitaskovači, tvrdí Kate Everson v časopise Talent Management. Napriek tomu nás to od multitaskovania nezastaví.

Zažili ste už poradu, kde kolegovia ťukali do počítača alebo do mobilu a tvárili sa, že „multitaskujú“? Možnože si skutočne myslia, že dokážu robiť viacero vecí odrazu, ale náš mozog to nezvláda. Naša pozornosť je ako reflektor – v istom čase osvetľuje len jednu vec. To, čo pri multitaskingu robíme, je uprednostnenie jednej veci pred ostatnými – jednu si všímame a ostatné nie až tak.

Nanešťastie, nepriznávame si to. Ideme na vzdelávanie, vytiahneme mobil a čítame si maily. Nielenže je to pohŕdanie lektorom, ale sa navyše vôbec nesústreďujeme na školenie a obsahy nám unikajú – pochytíme len pár viet tu a tam, nie ten rozum za nimi. Ak je prítomný manažér vzdelávania, je jeho úlohou umóresniť nás – pokiaľ si trúfne a nie je práve náš podriadený…

Pozrime sa na to bližšie. Tak po prvé, ak hráme na mobile počas tréningu Candy Crush, nerozptyľuje to tú osobu, ktorá to hrá. Vôbec nie! Tá osoba sa vedome rozhodla, že sa nemieni školeniu venovať. Koho to však ruší, sú všetci tí ostatní ľudia, sediaci okolo nej – tí, ktorí sa chcú školiť, ale náruživý hráč ich rozptyľuje.

A teraz po druhé niečo, čo na prvý pohľad vyzerá celkom nerozumne. Nemá význam zakázať ľuďom používať mobily počas školení a porád. Dostali sme sa tak ďaleko, že sme na našich mobiloch závislí – sú ľudia, ktorí aj 60-krát denne kontrolujú, či nie je niečo nové. Za posledný rok počet týchto „náruživých mobilistov“ vzrástol o 123% oproti predošlému. V júli 2013 uviedol časopis Psychology Today, že 40% Američanov sú „nomofóbni“ (od „no-mo(bile)-phobia“). Takže závislosť na mobiloch už má aj svoju diagnózu.

Je to fakt zo sveta, s akým máme do činenia – a preto sa mu musíme prispôsobiť. Napríklad tým, že využijeme aplikáciu, ktorá umožní účastníkom natiahnuť si a pozerať slajdy prezentácie v svojich mobiloch. Môžeme im dávať hlasovanie k jednotlivým bodom porady cez mobil. Môžeme si od nich vyžiadať cez mobil otázky k téme. Môžeme im zadávať úlohy na riešenie cez mobil.

Ako sa hovorí: drž si priateľov blízko, ale mobilných nepriateľov (rozptýlenia) ešte bližšie.

 1,219 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.