Ilúzia, že všetko už vieme

Pre nadriadeného nie je nič horšie ako pocit, že je “nadradená inteligencia” a nikto mu už nemá čo povedať… Všetci sa po celý život učíme. Zážitky menia naše poznanie a to, ako si ho interpretujeme.

nepriateľ poznaniaAk sa postavíme do roly, kde už len iným vysvetľujeme, ako vyzerá svet okolo nás (našimi očami, na čo často radi zabúdame), prestaneme prijímať podnety zvonka a uzatvárame sa v tom, čo sme doteraz zažili – uzatvárame sa v minulosti. Asi netreba poukazovať na to, čo to spraví s našou výkonnosťou, spoľahlivosťou a schopnosťou reagovať na zmeny v dnešnom silne premenlivom svete…

Pri prerábke firemnej stránky www.ibispartner.sk sme úplne zrušili Čitáreň, v ktorej okrem vybraných článkov z Manažéra bolo aj množstvo článkov, ktoré vyšli v našich niekdajších newsletteroch SuperTip a Prezentačné tipy. Keďže niektoré z nich obsahujú ešte aj dnes užitočné informácie a tipy, budeme ich každý piatok v tejto rubrike pravidelne zaraďovať do databázy starších článkov.

Dnešný článok je z niekdajšieho blogu z 13. júna 2016.

Nemusí k tomu dôjsť. Stačí uvedomiť si, že každý človek sa pozerá na to isté zo svojej unikátnej perspektívy – a preto dvaja ľudia, ktorí pozerajú na to isté, nevidia to isté… Ak sa dokážeme oboznámiť s uhlom pohľadu toto druhého, je možné, že sa náš vlastný uhol pohľadu obohatí.

Preto, keď za vami príde pracovník a hovorí niečo, z čoho vás bolia zuby, pripomeňte si: môže to byť tak, že hovorí hlúposti, ale súčasne to môže byť tak, že na danej veci vidí niečo, čo na nej vy nevidíte. Môžete sa dozvedieť, že presne tu vo vašom vnímaní je “slepá škvrna” – a dostanete šancu s ňou niečo robiť.

Počúvajte, klaďte prehlbujúce otázky, snažte sa vybrať z neobvyklého pohľadu niečo prínosné pre seba. Hľadajte taký uhol, z ktorého zdanlivo nezmyselné reči dávajú zmysel. Ak ho nenájdete, nemusíte sa tým ďalej zapodievať; ak sa vám ho podarí nájsť, urobili ste práve niečo pre seba a posunuli ste sa na “vyšší level”.

 2,576 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.